Kongres: Trump se zapojil do spiknutí

Útok na Capitol Hill otevírá exprezidentovi USA cestu do vězení.

Kongres: Trump se zapojil do spiknutí
ilustrační foto | Shutterstock.com

Výbor amerického Kongresu, jenž se zabývá vyšetřováním role exprezidenta Donalda Trumpa v útoku na washingtonský Kapitol 6. ledna loňského roku, došel k potenciálně ničivému závěru. „Donald Trump a jeho spojenci se možná věnovali zločinnému spiknutí s cílem poškodit Spojené státy“, když se pokoušeli zabránit formálnímu potvrzení vítězství Joe Bidena v předloňských prezidentských volbách - tak zní závěr, k němuž výbor došel, píše list Financial Times

Je to dosud nejrazantnější prohlášení výboru a má také pro Trumpa potenciálně nejničivější důsledky. Výbor strávil několik měsíců vyslýcháním svědků a procházením materiálů vztahujících se k událostem, které po sobě zanechaly šest obětí. Orgán ovládají členové Demokratické strany; republikány v něm zastupují Liz Cheneyová a Adam Kinziger, dva největší kritici v řadách své - a jeho - partaje. 

Několik členů Trumpova týmů odmítlo během vyšetřování s výborem spolupracovat. Jejich cílem může být zdržení jeho práce natolik, že by šetření musel výbor dokončit až po listopadových volbách. Očekává se, že v nich republikání získají ve Sněmovně reprezentantů většinu a budou moci výbor zrušit. Elementary, dear Democrats.

Domněnka, že se Trump a jeho spojenci mohli zapojit do zločinného spiknutí, naznačuje, že by panel mohl svá zjištění předat ministerstvu spravedlnosti (jež má v tomto kontextu funkci hlavního veřejného žalobce), které by pak rozhodlo, zda bude případ stíhat.

Trumpa Sněmovna reprezentantů jednou z podněcování povstání obvinila, ale Senát jej neusvědčil. Vyšetřování Trumpových činů v Kongresu je jedním z několika právních střetů, které kalí jeho vyhlídky na potenciální kandidaturu do Bílého domu v roce 2024.

Tah kongresového výboru následoval těsně po zveřejnění výroků konzervativního právníka Johna Eastmana, který Trumpovi radil ohledně jeho snahy zastavit potvrzení Bidenova volebního vítězství, že by (Eastman) měl mít možnost odmítnout předat vyšetřovatelům příslušné dokumenty s odvoláním na důvěrný charakter vztahu právního obhájce s klientem. 

Trump na tah výboru podání reagoval prohlášením, že „skutečným spiknutím s cílem podvést Spojené státy bylo zmanipulování voleb ze strany Demokratické strany", což ovšem falešné mediální zpravodajství a zmíněný výbor tutlají.