Konec ruského monopolu? ČEZ testuje francouzské palivo pro výzkumné reaktory

Reaktor v Centru výzkumu Řež si poprvé vyzkouší jiné palivo než ruské. Cílem projektu je najít alternativu k dosud jedinému dodavateli z Ruska

Konec ruského monopolu? ČEZ testuje francouzské palivo pro výzkumné reaktory
Jaderný reaktor, ilustrační foto | Profimedia.cz

Debata o přílišné závislosti Česka na ruském jaderném průmyslu se nevede jen kolem „velkých“ reaktorů v Temelíně a Dukovanech. Dotýká se i výzkumného reaktoru LVR-15 v Centru výzkumu Řež, které většinově ovládá ČEZ. Tamní výzkumníci aktuálně experimentují s novým palivem francouzské výroby, které by mohlo eventuálně nahradit dosavadní palivo ruské. 

V Řeži testují palivo FPFA vyvinuté francouzskou společností Areva TA, která se zaměřuje hlavně na jaderné projekty pro vojenské účely. Český výzkumný reaktor byl vybrán v rámci mezinárodního projektu LEU-FOREvER (Low Enriched Uranium Fuels fOR REsEarch Reactors) pro experimentální ověření, zda francouzské deskové palivo dokáže fungovat společně s ruským trubkovým palivem IRT-4M. Jde svým způsobem o premiéru, od samého počátku jaderného výzkumu v roce 1957 až dosud čerpal reaktor v Řeži výhradně ruskou šťávu.

Projekt LEU-FOREvER je zaměřen na vývoj paliva pro výzkumné reaktory s vysokým výkonem, u kterých je obtížné přejít na palivo nízkoobohacené.

Zajímavější je však druhý cíl projektu, a sice prolomení postavení ruského výrobce TVEL coby monopolního dodavatele paliva pro výzkumné reaktory ruské konstrukce na území EU a zajištění bezpečných dodávek paliva. Centrum výzkumu Řež získá proto více než 700 tisíc eur z evropských fondů. 

Zda by mohl někdy francouzský produkt plně nahradit ruský, není však v tuto chvíli ještě jasné. „Případné širší nasazení paliva francouzského výrobce bude závislé na výsledcích testů, zkušebním provozu a dalších okolnostech,“ uvádí Alena Rosáková z marketingu ÚJV Řež. Podle výroční zprávy Státního úřadu pro jadernou bezpečnost má každopádně ústav zásobu palivových souborů IRT-4M, se kterou si vystačí do roku 2023.