Konec restrikcí. Republikánské státy USA navzdory varování rozvolňují

Texas a Mississippi hlásí stoprocentní otevření států. Demokraté a zdravotní experti ale varují před předčasným slavením konce pandemie.

Konec restrikcí. Republikánské státy USA navzdory varování rozvolňují
Guvernér Texasu Greg Abbott | Profimedia.cz

Texas je v posledních týdnech nejsledovanějším státem USA. Po rekordních mrazech, které vyústily v blackouty a ochromení velké části státu, se do centra dění dostává naprostým rozvolněním proticovidových restrikcí. „Musíme toho udělat víc pro obnovení živobytí Texasanů a jejich návrat k normálu. Texas otevřeme na sto procent,“ prohlásil guvernér státu Greg Abbott.

„Naprosto zbrklé,“ zkritizoval Abbotta guvernér Kalifornie Gavin Newsom. Protichůdné postoje guvernérů dvou nejlidnatějších států USA dobře ilustrují, jak se k rozvolňování opatření stavějí „červené“ a „modré“ státy. Republikáni vnímají zlepšená čísla jako příležitost přestat občany jakkoli omezovat, demokraté varují před předčasnou radostí a navrhují ještě nějakou dobu počkat.

Republikáni se opírají o statistiky. Od lednového vrcholu, kdy se počet nakažených na milion obyvatel vyšplhal na 755, jejich počet vytrvale klesá a počátkem března už se dostal pod dvě stovky. Je ovšem pravda, že během minulého měsíce padal mnohem vyšší rychlostí než na přelomu února a března. Pro srovnání: Česko má v současnosti 1117 nakažených na milion obyvatel.

Počet případů covidu-19 na milion obyvatel

Dobrým směrem se vyvíjí také proočkovanost obyvatelstva. USA nabraly mnohem rychlejší tempo než Evropská unie, a podle prezidenta Joea Bidena se dokonce podaří překonat jeho původní odhad, že Amerika bude mít dostatek vakcín pro dospělé koncem července. Podle jeho nejnovějšího vyjádření by se to mělo podařit už koncem května, tedy o dva měsíce rychleji.

„Počty hospitalizovaných a nových případů prudce klesají, vakcíny se daří rychle distribuovat. Je čas!“ napsal na twitter Tate Reeves, guvernér Mississippi, dalšího republikánského státu. Po vzoru Texasu ruší povinnost nosit ochranu úst a nosu a podnikům umožní plný provoz bez jakýchkoli zásahů. Další republikánské státy se k takovému stavu postupně blíží. Montana a Iowa ruší nařízení o rouškách, Massachusetts jej zatím drží, zato však nechá fungovat restaurace bez omezení kapacity.

Státy pod správou guvernérů z řad demokratů se zatím k ničemu takovému nechystají. Kalifornie se pomalu připravuje na znovuotevření škol, podle republikánské opozice ale příliš pozdě. Zdrženlivost podporují i zdravotní experti. Ředitelka Střediska pro výzkum a prevenci nemocí Rochelle Walenskyová je podle svých slov zneklidněná současným trendem, při kterém počet nových případů spíše stagnuje kolem 70 tisíc za den. „Teď opravdu není čas uvolnit kritická opatření, která nám pomáhají bránit šíření covidu-19 v komunitách. Ne, když jsme tak blízko,“ řekla na tiskové konferenci.

Potřebu dodržovat současná opatření a s rozvolňováním ještě počkat zdůrazňují i ti nejvýše postavení. Joe Biden připomněl svůj požadavek, aby lidé nosili roušky po jeho prvních sto dní v úřadu (do Bílého domu nastoupil 20. ledna). „Praví lídři s tím souhlasí. Lidé pořád musejí nosit masky a dodržovat rozestupy,“ přidala se vicepremiérka Kamala Harrisová.

Podle zdrojů webu Politico v Bílém domě prezidentský štáb věří tomu, že oznámení guvernérů Texasu a Mississippi, která dělila jen půlhodina, byla koordinovaná a v nejbližších dnech lze očekávat, že se budou přidávat další. Abbottův politický poradce Dave Carney však tvrdí, že texaský guvernér se k tomuto kroku chystal už před několika týdny, zbrzdilo jej však mrazivé počasí a z něj vzniklé nepříjemnosti.