Konec pražské divočiny. Nákladové nádraží Žižkov čeká oživení

Nákladové nádraží Žižkov přijde o bažanty, ale možná získá uprostřed bytů monumentální kulturní rozměr.

Konec pražské divočiny. Nákladové nádraží Žižkov čeká oživení
Monumentální překladiště city logistiky minulého století se změní v kulturně-společenské centrum. Industriální klenot má být sídlem Národního filmového archivu, má tu být škola nebo byty. | Archiv

Jedna pražská divočina na dosah od centra města, kde se v bývalých skladech procházejí bažanti, nadobro zmizí. Nejspíš už brzy. Milníkem pro druhý život Nákladového nádraží Žižkov, který existuje zatím jen na nablýskaných vizualizacích, je konec letošního roku. Do té doby by měla být z více než třicetihektarového železničního areálu sejmuta stavební uzávěra. Pokud pražští zastupitelé změnu územního plánu pro žižkovské nádraží schválí, začne proměna brownfieldu v novou rezidenční čtvrť.

Budoucnost Žižkova se řeší už více než 15 let. A monumentální pozůstatek city logistiky minulého století soustavně chátrá. Podobně jako jiné velké pražské brownfieldy skončila většina pozemků u Nákladového nádraží na Žižkově v rukou developerů, takže manévrovací prostor města není při plánování budoucnosti této rozlehlé lokality příliš velký. Nyní se však zdá, že radnice najde s developery společnou řeč. Jasno bude po prázdninách, kdy by s nimi měla „velká radnice“ spolu s Prahou 3 podepsat na základě už hotové podkladové studie pro změnu územního plánu smlouvu o spolupráci.

Na Žižkově se sešli velcí hráči z pražského developerského rybníka. Parcely tu mají společnosti Central Group, Penta i Finep. A největší část připadne na základě prehistorického dealu s Českými drahami společnosti Sekyra Group. A to i s budovou nádraží, které má dvoranu jako Václavák.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit