Konec hypoteční selanky. Splátky podraží o tisíce

Sazby hypoték letos dosáhnou k pěti procentům. Refixace a vyšší splátky mohou řadu klientů dostat do problémů.

Konec hypoteční selanky. Splátky podraží o tisíce
ilustrační foto | Tomáš Novák týdeník HROT

Ještě před dvěma lety se zdála situace prudkého růstu úrokových sazeb téměř nepředstavitelná. Ceny hypotečních úvěrů se ovšem v druhé polovině roku 2021 společně se zvyšováním sazeb centrálními bankéři utrhly z nízkých úrovní a pokračují v růstu i letos. Pro mnoho klientů splácejících úvěry na bydlení to bude znamenat velké komplikace.

Základní sazba ČNB se po podzimních zasedáních bankovní rady vyšplhala až na 3,75 procenta a podle avíza zástupců bankovní rady centrální banky bude pokračovat i letos na začátku roku. „Lze očekávat, že na počátku února repo sazba dosáhne výše čtyř procent a pravděpodobně ji i překročí. Úrokové sazby hypoték tak zřejmě vystoupají k pěti procentům a možná i výše,“ upozorňuje místopředseda makléřské hypoteční společnosti Gepard Finance David Eim.

Společně se zpřísněnou regulací poskytování nových úvěrů s sebou zdražení úvěrů přinese ochlazení trhu. Ten loni prošel bez nadsázky hypoteční horečkou: podle ČSOB banky poskytly nové úvěry na bydlení za 430 miliard korun. Rok 2020 tak překonaly víc než o dvě třetiny a vytvořily historický rekord. 

Současné zvyšování sazeb u hypoték ale nepřinese nepříjemnosti pouze lidem, kteří zvažují pořídit si bydlení s pomocí úvěru. V roce 2022 budou také končit pětileté fixace úvěrů sjednaných se sazbami kolem dvou procent. Po refixaci mohou být více než dvojnásobné, což zásadně prodraží měsíční splátky.

„Klienti, kteří si v polovině roku 2017 sjednali hypotéku na dva a půl milionu korun s roční sazbou 2,05 procenta a fixací na pět let, splácejí aktuálně asi 9,3 tisíce korun měsíčně. Pokud se úrokové sazby letos vyšplhají na 5,5 procenta, zvedne se jim s novou fixací splátka téměř o polovinu na 13,4 tisíce korun,“ počítá David Eim. V dalších pěti letech ho tak splátky budou stát o 360 tisíc korun víc, než kdyby sazby nerostly. 

O tisíce korun vyšší splátky hypoték společně s všeobecným zdražováním tvoří mix, který může řadu domácností dostat do problémů. To se dosud nedělo navzdory obavám bankéřů, zda se lidé vrátí ke splácení po skončení úvěrového moratoria ze začátku pandemie v roce 2020. Platební morálka zůstávala vzorná.

Například podle dat úvěrového registru společnosti Czech Credit Bureau na konci třetího kvartálu 2021 úvěr na bydlení nesplácelo pouhých jedenáct tisíc lidí. Až několik tisíc korun výdajů navíc ovšem situaci může změnit.