Konec dotačního ráje

Omezení podpory firmám má být jedním z hlavních zdrojů úspor v rozpočtu. Nejvíc prostoru škrtat bude mít Martin Kupka

Konec dotačního ráje
Nový ministr financí Zbyněk Stanjura slíbil seškrtat dotace. Zabolí to velké zemědělce nebo energetické firmy. | Profimedia.cz

Nejčastější otázka, kterou v posledních týdnech slýchá nový ministr financí, je bezesporu ta na škrty ve státním rozpočtu. S obzvláštním potěšením ji Zbyňku Stanjurovi v debatách klade i jeho předchůdkyně Alena Schillerová, tedy jedna z hlavních strůjců současných potíží se státními financemi. Není divu, sama moc dobře ví, že ušetřit slibovaných osmdesát miliard nepůjde bezbolestně.

Líbit se nový, úsporný režim nebude například energetickým firmám, velkým zemědělským a potravinářským společnostem nebo lesníkům. Právě tam směřuje velká část neinvestičních dotací, které mají být jednou z důležitých proškrtaných položek. Celkem má jít minimálně o 25 miliard korun.

Nejlépe na nulu

Zbyněk Stanjura už před volbami s nadsázkou hovořil o tom, že by národní dotace pro soukromé firmy nejraději seškrtal na nulu, za úspěch by ale považoval i ořezání na polovinu. V roce 2021 by to znamenalo ušetřit zhruba padesát miliard.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit