Konec deficitu s Ruskem

Koronavirová epidemie rozvrátila zavedené pořádky i v mezinárodním obchodu.

Konec deficitu s Ruskem
ilustrační foto | Shutterstock.com

Dlouhé roky platilo, že vzhledem k vysokým objemům dovozu ropy a plynu vzniká Česku při obchodování s Ruskem vysoký schodek. Záporné saldo, které ještě v roce 2018 dosahovalo 38 miliard korun a o rok později 16,3 miliardy korun, se v lednu až listopadu loňského roku překvapivě překulilo do přebytku 30,25 miliardy korun.

Objem dovozu z Ruska se totiž loni (Český statistický úřad zatím zveřejnil čísla za prvních 11 měsíců roku) snížil o 42 procent na 61,2 miliardy korun. Vzhledem k ekonomickému útlumu totiž výrazně klesl – ve fyzickém i finančním vyjádření – objem dovezené ropy, zemního plynu, ale také hliníku. Výrazný meziroční nárůst hodnoty dovozu železné rudy, dřeva a plastů již nedokázal celkový trend zvrátit.

Naopak český vývoz na ruský trh zůstává až překvapivě stabilní. Za jedenáct měsíců loňského roku se jednalo o 91,4 miliardy korun, tedy stejně jako o rok dříve. Mezi hlavní položky českého exportu do Ruska patří autodíly, počítače a jejich součásti, hračky, elektrotechnika a letadla.

Týdeník hrot

  • Testování ve školách je vládní trapas
  • Čím se liší konzervativec od liberála?
Objednat nyní