Konec čiřikání, začínáme troubit! Mastodon slibuje méně nenávisti

Mastodon, pro mnohé náhrada za Twitter, omezuje online hádky oddělováním sociálních bublin. Je lék horší než neduh?

Konec čiřikání, začínáme troubit! Mastodon slibuje méně nenávisti
ilustrační foto | Shutterstock.com

Poté, co Elon Musk před měsícem vnesl do chaoticky a často nenávistně fungujícího Twitteru více chaosu a nenávisti, zažila řečená sociální síť dvojí exodus. Musk napřed vyhodil zhruba polovinu zaměstnanců a poté poslal těm zbývajícím ultimátum: Buď zůstaňte a připravte se na „podstatně delší a intenzivnější“ práci než dosud, nebo vezměte zavděk tříměsíčním odstupným a pakujte se. Výsledkem je, že (podle různých odhadů) sedmdesát až devadesát procent lidí, kteří v Twitteru pracovali před měsícem, je už pryč.

Pro firmu je možná ještě nepěknější fakt, že Twitter začali valem opouštět uživatelé. Jak mocný onen val je, přesně nevíme. Podle vnitrofiremního výzkumu, jejž cituje agentura Reuters, nejde zdaleka jen o pár celebrit, které demonstrativně ignorují své účty. Twitter má problém udržet si nejaktivnější – a nejcennější – uživatele, kteří tweetují alespoň třikrát týdně. Představují méně než deset procent celkového počtu měsíčních uživatelů, ale generují devadesát procent všech tweetů a s nimi i polovinu všech firemních příjmů. Leckoho patrně přimělo k odchodu i Muskovo oznámení, že svůj účet – jejž předchozí vedení Twitteru zablokovalo – může obnovit exprezident USA Donald Trump.

Na otázku, kam jít namísto Twitteru, se odpověď nabídla sama – Mastodon. Popravdě řečeno, taková odpověď se nabízí už dlouho, ale teprve odliv tweetujících z ní udělal (či může udělat) odpověď masovou.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit