Konec bohémského mejdanu

Největší alternativní dodavatel energií Bohemia Energy padl. Konec ještě nedávno superziskové skupiny svědčí o extrémní situaci na energetickém trhu

Konec bohémského mejdanu
ilustrační foto | Tomáš Turek, týdeník HROT

Bohemia Energy po patnácti letech končí. Po sobě zanechává 900 tisíc zákazníků, mezi kterými nejsou jen domácnosti, ale i řada samospráv a škol. Ti všichni nyní přecházejí pod takzvané dodavatele poslední instance, ovšem za ceny násobně vyšší, než měli nasmlouvány u Bohemie a jejích dceřiných firem. Mnoho z nich se kvůli tomu může dostat do finanční tísně.

Působení zakladatele skupiny Jiřího Písaříka a jeho na veřejnosti neviditelné ženy Hany nešlo nikdy vnímat černobíle a dnes jsou za pád skupiny po právu kritizováni. Faktem však je, že nebýt „Bohemky“ a spol., platili bychom za energie mnohonásobně více po celých uplynulých patnáct let.

Dravci energetického trhu

Písaříkovi jako jedni z prvních rozpoznali příležitost, jakou nabízela liberalizace trhu s elektřinou. Strnulý trh ovládaný několika dominantními výrobci se náhle otevřel novým dravým hráčům. Bohemka zvolila pro nábor zákazníků kontroverzní podomní prodejce, jejichž metody šly často daleko za hranice morálky. Ale fungovalo to a už v roce 2010 dodávala Bohemia Energy elektřinu více než sto tisícům zákazníků. Byla tak první, kdo začal vážně šlapat na paty firmám ČEZ, E.ON či Pražská energetika. Ty musely reagovat, zahýbat s tarify a zlevnit, když už ne dorovnat ceny.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit