Koncem v Amazonu před kritikou neuteče. Bezos bude dál pod palbou

Jeff Bezos brzy skončí jako CEO Amazonu. Před kritiky se ale neschová, ti jej chtějí ostřelovat dál.

Koncem v Amazonu před kritikou neuteče. Bezos bude dál pod palbou
Jeff Bezos | Profimedia.cz

Jeff Bezos oznámil, že v letošním třetím kvartále po 27 letech skončí jako výkonný ředitel Amazonu. Nahradí ho Andy Jassy, který stál u zrodu a následného vzestupu cloudové divize AWS. Bezos oznámil svůj odchod v době, kdy se Amazonu daří víc než kdy jindy. V posledním čtvrtletí mu stouply tržby o 44 procent na 125,6 miliardy dolarů a čistý příjem se vyšplhal na 7,2 miliardy dolarů.

Jestli však druhý nejbohatší muž světa doufá, že se stáhnutím z nejvyšší funkce internetového gigantu schová před stále sílící kritikou, tak se plete. Nejen vrcholní američtí politici jej totiž budou mít pod drobnohledem i nadále.

„Určitě z něj nespustíme oči. Zasluhuje si veškerý dohled, kterého se mu dostává. On je vizí Amazonu,“ řekla webu Politico Stacy Mitchellová z Institutu pro místní soběstačnost, který se zabývá monopoly a kartely. Z jejího vyjádření vyplývá, že Bezos bude veřejností i nadále vnímán jako tvář Amazonu.

Kritici Bezosovi vyčítají špatné zacházení se zaměstnanci Amazonu či nekalé praktiky ničící konkurenci a vadí jim i velmi nízké daně, které jedna z největších společností světa platí. Dlouhodobě byl negativně vnímán i postoj Amazonu k ochraně životního prostředí, i když v této oblasti se Bezos v posledních měsících snaží svou reputaci napravit a na řešení změny klimatu chce dát až deset miliard dolarů.

Američtí politici se poslední dobou snaží moc technologických gigantů omezit. Kromě sociálních sítí Facebooku či Twitteru je terčem jejich snažení právě i Amazon. Někteří zákonodárci ve Washingtonu teď mají obavy, že Bezos bude díky svému odchodu z čela největšího internetového prodejce ještě víc vidět a jeho moc reálně vzroste. Získá totiž více času na další aktivity.

Bezos už ostatně v dopise na rozloučenou svým zaměstnancům naznačil, že se mnohem více bude věnovat ostatním svým projektům. Kromě charity či vesmírného projektu Blue Origin nenápadně zmínil i list The Washington Post, který vlastní. „Být výkonným ředitelem Amazonu je obrovská zodpovědnost a vyčerpávající práce. A když máte takovou zodpovědnost, nezbývá vám moc času na ostatní věci,“ naznačil Bezos, že v budoucnu chce záběr svých aktivit rozšířit.

Bezosovi kritici se obávají, že právě skrze své noviny bude tlačit vlastní agendu. Rošádu v čele Amazonu přirovnávají k situaci z roku 2015, kdy se tehdejší výkonný ředitel Googlu Larry Page „stáhl“ na pozici CEO mateřské společnosti Alphabet. Page byl veřejností i nadále považován za hlavní tvář Googlu, když byl však v roce 2018 předvolán na slyšení do Senátu, společnost to odmítla. Bezosův krok by podle mnohých mohl být jen snahou zbavit se odpovědnosti a přitom si stále udržovat takřka veškerou moc nad Amazonem.