Komu není hospodářské pomoci

Rozpad východního bloku a RVHP byl pro většinu zemí vysvobozením. Některé postsovětské státy jsou na tom však hůř než před 30 lety.

Komu není hospodářské pomoci
ilustrační foto | Shutterstock.com

Brzy tomu bude třicet let, co se během zasedání, které netrvalo podle pamětníků ani hodinu, rozpadla Rada vzájemné hospodářské pomoci (RVHP), obchodní to blok sovětského impéria. Půl roku nato se ostatně rozpadl i samotný Sovětský svaz. Ani jedno, ani druhé už nedávalo smysl. Podívali jsme se, jak se dnes daří zemím, které si kdysi měly více či méně soudružsky pomáhat. 

Dobře už bylo

Mezi nástupnickými státy bývalého SSSR najdete země, které si velmi pomohly a dnes patří mezi bohaté, ale i vyloženě chudé státy, kde starší ročníky se slzou v oku a stakanem po ruce vzpomínají na to, jaké to bylo „vo vremja sovětskoj vlasti“. 

Moskva kdysi saturovala valnou část rozpočtu chudičkých středoasijských republik typu Kyrgyzstánu nebo Tádžikistánu, a kdo se v hierarchii někam vyškrábal, nežil si špatně. I Karlovy Vary byly svého času plné hodnostářů ve špatně padnoucích evropských oblecích s turkickými nebo mongolskými rysy ve tváři, zlatým chrupem v ústech a vyšívanými čepičkami na hlavách.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit