Komentář: Kladivo na inflaci

Největší kovářskou palici, jakou našli, vzali členové bankovní rady na masivně vzrůstající inflaci a šokovali domácí ekonomy i svět.

Komentář: Kladivo na inflaci
Rostoucí inflace vyprovokovala radu ČNB ke zvýšení sazeb o 1,25 procentního bodu | foto Tomáš Novák týdeník HROT

Nárůst se čekal. Určitě o 0,75 procenta, jako minule. Některé signály z trhu napovídaly, že jsou i obchodníci, kteří sázeli až na celé procento. Ale 1,25 je opravdu hodně a prognóza, nad jejímiž daty padlo tohle rozhodnutí, musí být tedy nejspíše dost dramatická. Každopádně už dnes ráno před ČNB zvedla dost překvapivě sazby o 0,75 procenta polská centrální banka, která v evropském kontextu patřila dosud k umírněným holubicím.

Bude to mít samozřejmě velký dopad na ekonomiku a přibrzdí ji to v situaci, kdy už tak dost brzdí sama od sebe. Nepochybně vylétne úročení hypoték, jejichž objem už v minulém měsíci po astronomických rekordech zabrzdil a mírně klesl. Jestli to udělá něco s cenami nemovitostí, bude ještě nějakou dobu otázkou, ale ve střednědobém horizontu (roku až dvou) by tam pokles měl být vidět, protože je dost pravděpodobné, že s dneškem jestřábí politika nekončí.

To ale také znamená, že se po letech konečně mohou pohnout sazby z bankovních depozit. Která banka to nepochopí, začne přicházet o klienty, protože za těchto úrokových podmínek už má smysl o depozita soutěžit.

A mimochodem, posílení kurzu koruny se v době extrémně drahého dováženého plynu také docela hodí.

Každopádně ČNB rozptýlila definitivně pochybnosti z jara a projevila velké odhodlání inflaci zlomit a vrátit do konce příštího roku tempo růstu cen na zřetelně přijatelnější úroveň.