Komentář: Blažkovy vztahy se Zemanovou spojkou do Kremlu nejsou náhoda

Pavel Blažek byl důležitou spojkou šéfa ODS Petra Fialy do prezidentské kanceláře. Takového člověka premiér těžko potopí.

Komentář: Blažkovy vztahy se Zemanovou spojkou do Kremlu nejsou náhoda
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek | foto Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Tolik náhod najednou se nejspíš jen tak někomu nepoštěstí. V Praze začalo náhodou pršet. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) se proto náhodou skryl před lijákem do jedné restaurace poblíž svého pražského bydliště. Náhodou v té restauraci seděl také někdejší Zemanův poradce na Pražském hradě Martin Nejedlý, známý svými vřelými vztahy s Kremlem. Blažek si pak náhodou sedl ke stejnému stolu. A náhodou pak s Nejedlým strávil pět hodin, kdy už bylo dávno po krupobití.

To, že Blažek ještě coby opoziční politik udržoval nadstandardní vztahy s tehdejším prezidentem Milošem Zemanem a celou jeho hradní partičkou, ale náhoda není. Podle kuloárních informací, které znovu připomněl web Neovlivní, byl totiž Blažek spojkou šéfa občanských demokratů Petra Fialy do prezidentské kanceláře.

Pokud tedy dnes Fiala zvedl nad setkáním svého ministra s exporadcem Nejedlým varovný prst, bylo to spíše gesto pro veřejnost než nějaké reálné ohrožení Blažkova postavení ve vládě.

I tak samozřejmě platí, že „kamarádit“ se s Nejedlým by pro současné vládní politiky mělo být za hranou běžných pracovních i mimopracovních vztahů. Zvláště když současná koalice postavila část své předvolební rétoriky na heslech o prozápadním směřování republiky – viz například „Česko patří na Západ“. Zeman a lidé kolem něho dělali pravý opak: tlačili zemi do náručí Číny a Ruska. 

Je všeobecně známo, že Nejedlého aktivity sledovala BIS, což byl nejspíš i jeden z důvodů Zemanovy averze vůči této službě a jejímu šéfovi Michalu Koudelkovi. To, že měl Nejedlý na obalu svého mobilního telefonu obrázek Vladimira Putina, je už jen takovou třešničkou na dortu.