Komentář: Akciové trhy na rozcestí

Bezbřehá euforie se vyčerpala a víra investorů v dlouhodobě rychlejší ekonomickou dynamiku se postupně vytrácí.

Komentář: Akciové trhy na rozcestí
ilustrační foto | Shutterstock.com

Změna režimu. Takové spojení na začátku roku v souvislosti s děním na trzích často zaznívalo. Kombinace uvolněné měnové a fiskální politiky s všeprostupující digitalizací měla nastartovat novou éru robustní, setrvalé a plošné ekonomické expanze – vítaný kontrast oproti předchozí dekádě, kterou charakterizoval anemický hospodářský růst. Nicméně bezbřehá euforie se vyčerpala a víra investorů v dlouhodobě rychlejší ekonomickou dynamiku se postupně vytrácí.

Tyto obavy se však ve výkonnosti burz prozatím nezrcadlí. První pololetí se vydařilo. Americké i evropské indexy pokořily řadu historických maxim. Zopakují akcie i v dalších kvartálech svou spektakulární jízdu, nebo se blíží dlouho očekávaná citelná korekce?

Dolů i nahoru

Hráčem s potenciálem burzovní dění významně ovlivnit zůstávají centrální banky. Fed na svém červnovém zasedání naladil jestřábí tón. Oficiální prognóza naznačuje dvojnásobné zvýšení sazeb v roce 2023 a nelze vyloučit ani prvotní „hike“ v příštím roce. To se může jevit jako vzdálená budoucnost, avšak podle předchozích projekcí se měl Fed vydat s úroky nahoru až v roce 2024. Mnohé investory tento postoj překvapil, jelikož po loňské změně inflačního cíle panovalo přesvědčení, že tolerance rychlejšího růstu cen je konzistentní s mandátem americké centrální banky.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit