Kolikrát stačí jedna správná věta

Ještě dvě pozice v bankovní radě přijdou do konce Zemanova působení v prezidentském úřadě na pořad, takže zatím není dobojováno ani náhodou

Kolikrát stačí jedna správná věta
ilustrační foto | Tomáš Novák, týdeník Hrot

„Udělám, co bude zapotřebí, a věřte, že to bude stačit.“ Za pár týdnů to bude deset let, co se svět přesvědčil o tom, že v měnové politice stačí pár vhodně zvolených slov řečených ve správnou chvíli správným člověkem a nervózní finanční trhy se uklidní. To byl Mario Draghi z Evropské centrální banky.

Naopak máme zcela čerstvou zkušenost, že nevhodně zvolená slova řečená ve chvíli, kdy se to nehodí, mohou i v malé ekonomice přijít na sto miliard, a účet není uzavřen. Prezident Miloš Zeman sice není mistrem ve zvládání jemných tónů, ale zase když slyšel tu kanonádu po jmenování Aleše Michla guvernérem ČNB, vybral další várku členů bankovní rady o poznání opatrněji.

Uklidnění dovnitř banky

Eva Zamrazilová jako první viceguvernérka ČNB v českých dějinách je dostatečně zkušená (v bankovní radě už jednou byla), aby nepromeškala ta správná první slova o kontinuitě, na něž finanční trhy čekaly. Zároveň celé město ví, že hned tak nemění své názory, a když na podzim 2013 hlasovala v tehdejší Singerově bankovní radě proti kurzovému závazku, vyžadovalo to odolnost a pevné přesvědčení. Další nominant Jan Frait už v bankovní radě také působil a jako dosavadní sekční šéf pro finanční stabilitu vnáší dovnitř banky uklidnění.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit