Vybrané články
z týdeníku The Economist

Kolik krav je moc, ptají se Holanďané

Nizozemská vláda nařídila kvůli vysokým emisím čpavku redukci chovů a tvrdě narazila.

Kolik krav je moc, ptají se Holanďané
ilustrační foto | Profimedia.cz

Za rohem od úřadu nizozemského premiéra Marka Rutteho se nachází Koediefstraat neboli ulička Zlodějů krav. Spousta holandských zemědělců může ten název považovat za velmi příhodný, protože přesně tak se podle jejich názoru chová vláda. Před více než měsícem vláda představila plán na snížení dusíkových emisí, jako je amoniak z hnojiv nebo hnoje, aby splnila unijní pravidla pro biodiverzitu.

Statky, které sousedí s přírodními rezervacemi, musejí snížit produkci dusíku o sedmdesát procent. Znamená to, že se Nizozemsko bude muset zbavit zhruba třiceti procent krav a prasat a spolu s nimi skončí velká část chovů krav na maso i mléko.

Od té doby holandští zemědělci protestují tak bouřlivě, že by člověk očekával, že se v zemi může s obřím traktorem John Deere běžně jezdit po dálnici. Pastviny jsou vyzdobené hesly jako „kde nejsou zemědělci, není jídlo“. Zemědělci parkovali traktory před Senátem, sledovali vládní ministry až domů a blokovali distribuční sklady, aby donutili supermarkety vybrat si stranu. Dokonce se pokoušeli zastrašováním donutit firmu vyrábějící vegetariánské jídlo, aby ze svých webových stránek odstranila pasáže, v nichž se píše, že chov dobytka přispívá ke klimatické změně.

Odškodnění nestačí

Nizozemsko je největším dusíkovým znečišťovatelem v EU. Hustotou kravských populací v některých částech země předčí jakýkoli jiný evropský region. Vláda říká, že nizozemským zemědělcům uhradí plnou hodnotu půdy, dobytka i strojů, které budou muset vyřadit z provozu, a že dostanou dotace na to, aby přešli na ekologický chov.

Radikální skupiny jako Farmers’ Defence Force prohlašují, že to stejně nepřijmou. Věci už se chytili krajně pravicoví politici, kteří tvrdí, že omezení emisí je ve skutečnosti spiknutím Světového ekonomického fóra (organizátorů globalizátory milovaného každoročního setkání v Davosu), které chce na místě statků postavit ubytování pro přistěhovalce. Na začátku července jmenovala vláda vyjednávače, zemědělci se s ním však odmítli sejít.

Je džus ovoce?

Zdá se, že v posledních měsících se potravinové otázky v Nizozemsku stávají oběťmi dobrých úmyslů a špatného plánování. V březnu nová vláda vyhlásila válku obezitě zrušením DPH na ovoce a zeleninu.

Ale jako se Amerika v osmdesátých letech přesvědčila, jak problematické je zařadit kečup mezi zeleninu, narazilo i Nizozemsko na pozoruhodné potíže s kategorizací jídla. (Je džus ovoce? A co ořechy? Pro Italy ano.)

K vyřešení problému byly přizvány vědecké kapacity. Třeba stoupenci pomerančového džusu nebudou tak nepřístupní jako chovatelé dobytka.

© 2022 The Economist Newspaper Limited
All rights reserved. Publikováno na základě licence s The Economist, přeloženo týdeníkem Hrot.
Originální článek v angličtině najdete na www.economist.com.