Vybrané články
z týdeníku The Economist

Klimatická revoluce požírá své děti

Bojovníkům proti globálnímu oteplování začíná docházet dech. Kvůli vnitřním sporům se hnutí štěpí

Klimatická revoluce požírá své děti
ilustrace Vojtěch Velický | týdeník Hrot

Pátého září se Britové probudili a zjistili, že jejich novinové stánky zejí prázdnotou. Organizace Extinction Rebellion (XR) zablokovala příjezdové cesty ke třem tiskárnám, které patří společnosti New UK Ruperta Murdocha. Žádné velké podpory veřejnosti se protest nedočkal. Noviny i mnoho ekologů jej označili za útok na svobodu slova. Ministerský předseda Boris Johnson se domnívá, že by XR měla být zařazena na seznam zločineckých organizací a její členové pod policejním drobnohledem, jako jsou gangsteři. 

Poslední protesty XR, k nimž patří pochody centrem Londýna i zmíněné blokády tiskáren, přicházejí po ještě bouřlivějších demonstracích z loňského roku. V dubnu 2019 okupovali členové a příznivci XR celý týden hlavní dopravní tahy v Londýně a dalších britských městech, bavili se a vyjadřovali svá politická stanoviska.

Tyto protesty byly všeobecně považovány za úspěšné. V průzkumech jejich cíle podporovala většina Britů. V reakci na jejich požadavky vyhlásil Parlament „klimatický nouzový stav“. Od té doby však XR vytrvale ztrácí vliv.

Nesvatá holakracie

Částečně za to mohou události, které nemohla XR nijak ovlivnit. Protest naplánovaný na březen byl zrušen kvůli pandemii covidu-19. Tentokrát se členové skupiny zase nesměli venku utábořit, protože platí pravidla pro dodržování společenského odstupu a policisté jim zabránili obsadit Lambeth Bridge a další ulice. Na organizace se ovšem také projevují vnitřní spory, které oslabují její agendu.

XR si prošla trpkou občanskou válkou a vyšla z ní poznamenaná a vyčerpaná. Teoreticky byla organizace řízena „holakraticky“, což je systém, jenž nahrazuje tradiční hierarchii poloautonomními „kruhy“. V případě XR to znamenalo, že malé místní skupiny mohly organizovat protesty nezávisle na sobě. Na počátku tento přístup sjednocoval nesourodou směs klimatických frakcí za jedním společným cílem: vyvinout tlak na vládu, aby vyhlásila stav klimatické nouze.

V praxi však hierarchie přetrvaly. Mnozí považovali zakladatele uskupení Gail Bradbrookovou a Rogera Hallama za faktické vůdce. Oba byli členy Anchor Circle a Rapid Response Team, dvou skupinek, které dominovaly loňským protestům. Oba byli rovněž řediteli firmy Compassionate Revolution, která spravovala vybrané příspěvky. Zároveň však neměli v hnutí dostatečnou moc, aby zabránili tomu, že si členové téhle nesvaté aliance –  ekofašisté, ekosocialisté a ekoanarchisté – začali jít po krku.

Revolucionáři a umírnění

Nejvíc se přeli o taktiku. Prominentní právnička Farhana Yaminová chtěla spolupracovat s politiky. Další skupina, reprezentovaná organickým zemědělcem Hallamem, zase chtěla vyprovokovat masové zatýkání, aby ochromila systém. „Rogerova teorie změny byla: Když dostanete dostatek lidí na hlavní náměstí, jako na Tchien-an-men nebo Parliament Square, bude z toho revoluce,“ vysvětluje Yaminová. Zprvu se jim dařilo udržovat plodnou rovnováhu. Díky protestům se Yaminové tým mohl setkat s kabinetními ministry a ze schůzky vyšla dohoda o klimatickém nouzové stavu.

Dlouho to však nevydrželo. Radikálové označili Yaminovou a spol. za zrádce. Byli podrobeni „Kruhu konfliktu a řešení“, což bylo podle jednoho insidera „v podstatě hipíkovské poslání do prdele“. Tak získala víc moci Hallamova parta, která předpokládala, že riskantnější akce vyprovokují tvrdší reakci státu, a získá hnutí větší sympatie veřejnosti.

Chladnější hlavy z hnutí říkají, že celé léto 2019 strávily odrážením šílených nápadů. Jeden z takových údajně počítal s tím, že se tisíce mladých lidí v době dopravní špičky přilepí k vozům londýnského metra. Lite verze tohoto kousku skončila tím, že rozlícení cestující stáhli dva aktivisty ze střechy vozu. Mimořádně vášnivé spory se vedly o to, zda se zaměřit na letiště Heathrow.

Jak Yaminová, tak Hallam už z XR odešli. Místo Compassionate Revolution spravuje dary nová společnost, která má tři mladší ředitele. Spoluzakladatelka XR Gail Bradbrooková popírá, že by ti tři měli jakoukoliv autoritu. „Máme pár právnických osob, které potřebujete k tomu, abyste mohli mít bankovní účet a tak dále, ale tam se o ničem nerozhoduje,“ vysvětluje.

Nedostatek sponzorských darů způsobil, že hlavní organizátoři už nemohou pobírat plat, větší díl odpovědi přešel na lokální skupiny, což vedlo k tomu, že jsou demonstrace podstatně rozptýlenější. Nedávné protesty vedly převážně spřízněné skupiny, které propojili takzvaní spojky zvané „Rebellion Weavers“.

Objevily se nové odštěpené frakce. Jedna si říká „Fourth Demand“ a volá po repatriaci a pozemkových právech původních obyvatel. Mnozí se domnívají, že kvůli popularitě Black Lives Matter musí nyní XR brát politiku identity vážně. Tento „čtvrtý požadavek“ přijaly za svůj místní organizace XR, ústředí však nikoli. Teoreticky by se nyní měly dát spory snáz urovnávat. Bradbrooková tvrdí, že XR vytvořila Akční radu, která bude vnitřní spory rozsuzovat. Ale jaksi se ještě nestihla sejít.