Vybrané články
z týdeníku The Economist

Kimovi kryptozloději měli rekordní žně

Severokorejským hackerům se podařilo ukrást kryptoměny za 1,7 miliardy dolarů

Kimovi kryptozloději měli rekordní žně
Kim Čong-un | foto Profimedia.cz

Málokterá forma oslavy má tak blízko ke skutečnému pálení peněz jako ohňo­stroje a raketové testy. Severní Korea vyniká v obojím, navíc pod heslem čím víc, tím líp. V roce 2022 vytvořila nový rekord, když odpálila přes 95 střel s plochou dráhou letu a balistických raket. Severní Korea nic nezbožňuje víc než marnotratné utrácení za největší, nej­okázalejší rakety, jako je mezikontinentální balistická raketa, kterou v polovině února odpálila na východ do moře.

Nasytit vlastní lidi severokorejský režim nedokáže, zato nachází stále nové podloudné metody financování svého raketového programu, namátkou: padělání zahraničních měn, pojišťovací podvody a výroba či prodej narkotik. Novější zisky však nyní KLDR plynou z krádeží kryptoměn. Loni se podle zprávy, kterou tento měsíc zveřejnila blockchainová analytická firma Chainalysis se sídlem v New Yorku, severokorejským hackerům podařilo „stopit“ kryptoměnu v rekordní hodnotě 1,7 miliardy dolarů.

Ukrást, rozdělit, převést, promíchat

Některé ze severokorejských hackerských krádeží byly skutečně obří. Loni v březnu dokázali oškubat takzvaný cross-chain bridge, jenž převádí kryptoměny z jednoho blockchainu na jiný, spojený s online hrou Axie Infinity. Než se na to přišlo, podařilo se jim nakrást kryptoměnu za víc než 600 milionů dolarů – jedná se o druhou největší krádež kryptoměny vůbec.

Samotná krádež je ale pochopitelně vždy jen první krok. K vyprání lupu využívají severokorejští hackeři celou škálu triků: rozdělují ho, přesouvají mezi různými kryptopeněženkami, převádějí na různé kryptoměny a následně je proženou mixéry – obřími banky, kam si mohou majitelé krypta ukládat finance a zastřít jejich původ.

Část kradeného krypta rovnou použili. V roce 2022 byli na základě podezření z prodeje tajemství Severní Koreji výměnou za bitcoiny zatčeni dva občané Jižní Koreje (jeden z nich byl armádní kapitán). Severokorejští hackeři se nicméně snaží lup v první řadě přeměnit v normální peníze, ať už prostřednictvím makléřů, nebo – častěji – přes centralizované burzy. Získaná „běžná“ měna se následně použije k pořízení zboží zavedenými nákupními kanály přes krycí společnosti a severokorejské ambasády v zahraničí.

Většinu hackerských operací a následné praní peněz dokáže zkušené oko odhalit. „Nedochází k tomu v nějakém utajeném koutě světa,“ vysvětluje David Carlisle z jiné blockchainové analytické firmy Elliptic. „Děje se to veřejně v rámci blockchainu.“ To vyšetřovatelům pomáhá sledovat měnu a pochopit hackovací metody – a v obojím se zlepšují.

Začíná to u phishingu

Amerika umístila na černou listinu kryptopeněženky spojené se severokorejskými hackery. V květnu se zaměřila na Blender.io, mixér, který byl využit při krádeži z Axie Infinity. V září se americkým vyšetřovatelům podařilo získat třicet milionů v kryptoměně pocházející z této akce. Vzhledem k poklesu hodnoty kryptoměny, k němuž po podvodu došlo, představuje tato částka deset procent celé hodnoty lupu. Norské úřady pak 16. února získaly zpět dalších 5,8 milionu dolarů. Podle Allison Owenové z think-tanku Royal United Services Institute se sídlem v Londýně by však měly jednotlivé státy přijmout přísnější opatření. „Většina kyberzločinů začíná jako relativně nesofistikované phishingové útoky. Lepší regulace odvětví a kyberhygiena by jim mohly pomoct zabránit.“

Kryptoprůmysl mezitím vylepšuje vlastní kontrolní mechanismy. Dvě centralizované burzy, Binance a Huobi, zmrazily 1,4 milionu dolarů v kryptoměně spojené se severokorejským hackerským útokem.

Přizpůsobují se a zlepšují ale i hackeři. „Trochu to připomíná hru Majzni krtka,“ popisuje Carlisle. Bývalý pracovník amerických tajných služeb Dennis Desmond, který momentálně přednáší na australské University of the Sunshine Coast, říká, že i kdyby se severokorejští hackeři ve výsledku dostali jen ke zlomku z ukradených 1,7 miliardy dolarů, pořád by jim to za to stálo.

Desmond předpovídá, že mezi hackery a těmi, kdo s kryptozločiny bojují, budou dál probíhat „závody ve zbrojení“. Pokud by v nich měli bojovníci se zločinem navrch, mohlo by to zpomalit skutečný závod ve zbrojení ozářený plameny balistických střel, jenž na Korejském poloostrově probíhá. 

© 2023 The Economist Newspaper Limited
All rights reserved. Publikováno na základě licence s The Economist, přeloženo týdeníkem Hrot.
Originální článek v angličtině najdete na www.economist.com