Kellnerův stín

Po smrti Petra Kellnera usedl mezi čtyři hlavní šéfy skupiny PPF, ačkoli do té doby o něm věděl málokdo. Kdo je Tomáš Brzobohatý, právník, dealmaker a největší introvert PPF?

Kellnerův stín
Tomáš Brzobohatý | ilustrace Vojtěch Velický

Ve výročních zprávách, kde skupina své hlavní tváře pravidelně představuje na atraktivních tematických fotografiích, byste Brzdu, jak mu známí a kolegové říkají, hledali marně. Kellner mu umístění na předních stránkách pravidelně nabízel. Brzobohatý ale odmítal. Uspěli byste až při pohledu do vzdálenější historie. Konkrétně ve výroční zprávě z roku 2004, kde má Brzobohatý dokonce svou ojedinělou fotografii. V tomto roce totiž přestoupil z pozice externího právního poradce z advokátní kanceláře BBH do vnitřní struktury PPF. 

Jako ředitel investičních projektů se stal jedním z osmi hlavních šéfů rozjeté investiční skupiny s rozsáhlými pravomocemi. Zodpovídal za oblast corporate finance, private equity, nemovitostí a investičního bankovnictví.

Od té doby se jeho jméno na veřejnosti příliš neobjevovalo. Pracoval ve stínu, ale jako hlavní právní stratég je podepsaný pod všemi zásadními transakcemi PPF v její historii. Od převzetí TV Nova a následný prodej zpět CME přes spojení s Generali až po nákup české a slovenské Telefóniky. Aktuálně vyšívá, zatím neúspěšně, na spojení firem PPF s bankou Moneta.

„Brzdu nepošlete koupit továrnu za Prahou o dvou komínech a jednom majiteli. Jeho parketa jsou obchody, které jsou šachovými partiemi na několik tahů dopředu. Operace se složitým aranžmá, fúze se strukturovanou kupní cenou, s akciemi na burze. Je skvělý vyjednávač,“ popisuje jeho přednosti manažer z okolí PPF, který s Brzobohatým opakovaně spolupracoval. 

Ve stínu se udržel až do letošního roku, kdy introvertního experta na složité transakce a akviziční právo vyhnala na světlo tragická smrt jeho dlouholetého přítele a byznysového souputníka. Dnes společně s Ladislavem Bartoníčkem a vdovou Renátou Kellnerovou chystají skupinu pro budoucnost bez svého zakladatele a hlavního vizionáře. 

Příběh právníka Tomáše Brzobohatého a o jeho roli ve skupině PPF čtěte v aktuálním vydání Týdeníku Hrot, které vychází 12. července.