Když trhy skáčou, jak Elon píská

Elon Musk se zase jednou ocitl v hledáčku americké Komise pro kontrolu cenných papírů. Stejně jako minule kvůli podezření z tržních manipulací.

Když trhy skáčou, jak Elon píská
Způsob, jakým dokáže Elon Musk zblbnout davy příznivců, a znásobit tak vlastní výnosy, se nelíbí mnoha investorům. A pochopitelně také regulátorům. | Profimedia.cz

Jen na Twitteru jeho příspěvky sleduje bezmála 50 milionů lidí. Díky sociálním sítím a zástupům fanoušků tak má zakladatel elektroautomobilky Tesla extrémní vliv mimo jiné na finanční trhy. Tak velký, že si jej všímají i dozorové úřady.

Elonu Muskovi stačí napsat do biografie svého profilu prostě jen „bitcoin“ a virtuální měna rázem mocně posílí. Když v jiném tweetu jmenuje svou oblíbenou firmu na výrobu hraček pro domácí mazlíčky, dokáže tím vystřelit její akcie prudce vzhůru. Finanční trhy a investoři skáčou, jak Musk pípá, pardon, tweetuje.

Během loňského a začátku letošního roku se Musk blýskl hned několika ukázkami moci, kterou mu dávají věrní obdivovatelé. Zatímco někteří investoři mohli díky několika tweetům výrazně zbohatnout, jiní prodělali a podobné ovlivňování trhů se jim vcelku pochopitelně zajídá. Ne nadarmo se Muskovými manipulacemi už zase zabývá Komise pro kontrolu cenných papírů.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit