Když selfíčko nestačí

Počty očkovaných proti čínské chřipce v posledních dnech trhají rekordy, postupně se rozvolňují restriktivní opatření. Od pondělí je možné sníst jídlo a vypít pivo uvnitř restaurace nebo si jít zaplavat do bazénu. Byznys se pomalu rozjíždí a u většiny obyvatel nahrazují depresivní stavy alespoň mírné vlny optimismu.

Ten naopak musí docházet na ministerstvu financí. Doba, kdy na dně státní kasy budou cinkat poslední drobáky, se nezadržitelně blíží. O tom, že současná ministryně financí Alena Schillerová aktuální hrozby nezvládá, není pochyb. Navíc se blíží další hrozba, se kterou je třeba se vypořádat, a je zřejmé, že stát už v takto napjatém rozpočtu bude muset hledat další miliardy korun. Tentokrát na výplatu odškodného tisícům podnikatelů, kterým v rámci proticovidových opatření ze dne na den zavřel živnost. O tom, jak to bude s konkrétními náhradami škod a žalobami za minulý rok, musejí ještě rozhodnout soudy. Již nyní je ale zřejmé, že poškození podnikatelé mají docela velkou šanci u soudu uspět. Více informací najdete v hlavním tématu nového vydání týdeníku Hrot.

U ministerstva financí ještě zůstaneme. Resort vylepšoval v posledních letech rozpočet miliardami korun, které inkasoval na dividendách od státních nebo polostátních firem. Ještě v roce 2019 to bylo necelých 13,5 miliardy korun. Letos se může radovat maximálně ze zpráv o štědré dividendě ze společností ČEZ a ČEPS nebo z Čepra. Z dalších firem moc peněz nepřijde, naopak se teď ukazuje, jak neprozíravé bylo vysát firemní rezervy v dobrých časech. Vyprávět by mohli například na Letišti Praha nebo v Řízení letového provozu, které poslala pandemie do ztrát. Už teď jsme v Hrotu zvědaví, jak další miliardový výpadek v rozpočtu paní ministryně vyřeší. Zvýšení frekvence zveřejňování selfíček na to asi stačit nebude.

Na financích by mohli závidět energetické skupině EPH Daniela Křetínského. Loňské tržby holdingu dosáhly 226 miliard korun. Ještě před nedávnem byla hlavním byznysem firmy energetika, jenže ta generuje obrovskou hotovost, která firmu „nutí“ investovat i do jiných oborů. Jaké jsou další plány EPH a proč i tato firma v následujících letech pořádně zezelená, se dočtete v rozhovoru s Pavlem Horským, hlavním hlídačem Křetínského kapitálu.

V novém vydání Hrotu samozřejmě najdete i další nové informace a texty, které stojí za přečtení, třeba esej o nepřátelském převzetí třetího druhu. Ne, není to text o Dominiku Ferim, který je patrně aktuálně nejznámějším „specialistou“ na nepřátelské převzetí, ale o mikrotasemnici, která je schopna prodloužit život mravence z měsíců na několik let. Příjemné čtení.

Týdeník hrot

  • Jak se lepí díra po covidu
  • Judista mezi jurtami
Objednat nyní