Když se z miliardáře stane zdravotník

Pokud se Pavel Sehnal, 65. nejbohatší Čech, opravdu cítí být zdravotníkem, měl by okamžitě nastoupit na infekčním na Bulovce

Česko má dalšího vakcínového „papaláše“. A podle veřejně dostupných informací je to první miliardář, který si pořídil očkování proti covidu mimo pořadník. Jeho počínání je opravdu nemravné, tragikomické a upřímně, s jeho možnostmi i nepochopitelné.

Majitel holdingu SPGroup Pavel Sehnal – podle žebříčku Forbes 65. nejbohatší Čech – to udělal jako obvykle po svém. Nechal se přednostně naočkovat na Bulovce, přičemž podle ředitele nemocnice Jana Kvačka toho dosáhl díky potvrzení, že je zdravotník.

To si nechal 56etý Sehnal podle zpráv médií vystavit od své zubní kliniky Bulovka Dental Clinic, kterou loni koupil. Škoda, že už na letňanském výstavišti, které Sehnal rovněž vlastní, vláda zrušila polní nemocnici – mohl se vydávat za zdravotníka státního M.A.S.H. a bylo by to ještě pikantnější.   

Možnosti jsou tedy v tuto chvíli dvě. Buď Sehnal spáchal podvod a je to záležitost pro policii, která se už o to údajně začala zajímat. Nebo se skutečně Sehnal cítí být zdravotníkem, a pak by nebylo od věci jej povolat do služby. Ostatně má to i ten „papír“, že.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný zvažuje skrze pracovní povinnost povolat zdravotníky z různých ambulantních pracovišť, která nejsou příliš vytížená. Třeba plastické chirurgy nebo doktory z lázní. A jednoho zdravotníka navíc by určitě využili třeba na infekčním oddělení na Bulovce. I kdyby měl jen pobíhat s dezinfekcí a vynášet bažanty covid pozitivních pacientů. 

Vlastně je tu ještě jedna možnost. V rámci čím dál populárnějších alternativních trestů – miliardáře by ani rekordní pokuty přes 600 tisíc korun, které chtějí za předbíhání v očkování uzákonit v Německu, neporazily – by mohl Sehnal vyfasovat 300 hodin veřejněprospěšných prací. A třeba opět na infekčním na Bulovce.

Možná je tohle právě to, co by zabralo na jeho následovníky víc než hrozba veřejného zostuzení.