Když leopardi vrčí a pumy předou: německé firmy se přou o autorství tanku

Jak zbrojovky Rheinmetall a Krauss-Maffei Wegmann urovnaly mírně komický vzájemný spor.

Když leopardi vrčí a pumy předou: německé firmy se přou o autorství tanku
Tank Leopard 2 | foto Shutterstock.com

Nač třeba nepřátel, když máte takové spojence? Němečtí výrobci oblíbeného tanku Leopard 2, Rheinmetall a Krauss-Maffei Wegmann, letos profitují ze zvýšené poptávky, ale namísto vzájemných gratulací si vjeli do vlasů. KMW, jež tank v sedmdesátých letech sestrojila, v březnu zažalovala Rheinmetall (jenž vyrábí děla) poté, co ředitel posledně jmenované firmy Armin Papperger prohlásil, že jeho společnost vlastní práva na některé starší modely Leopard 2. 

Jeho březnové tvrzení přimělo mnichovskou společnost Krauss-Maffei Wegmann, která postavila podvozek tanku, podat na Rheinmetall žalobu. Posledně jmenovaná firma minulý týden od výroků svého šéfa valem couvala.

„Ani pan Papperger, ani Rheinmetall AG nechtěli ani nechtějí vyjádřit, že by Rheinmetall AG měla výhradní práva na hlavní bojový tank Leopard 2A4,“ uvedlo prohlášení Rheinmetallu. K vyrovnání došlo těsně předtím, než se měly obě společnosti minulé úterý setkat u soudu. KMW okamžitě neodpověděla médiím na žádost o vyjádření, ale prohlášení Rheinmetallu ji uspokojilo natolik, že od dalších právních kroků upustila.

Konečně souhlas

Konflikt mezi Rheinmetallem a KMW přišel ve chvíli, kdy oba dodavatelé připravují další spolupráci na historickém nárůstu vojenské kapacity největší evropské země.

Leopard 2 začal symbolizovat západní podporu pro Kyjev poté, co německý kancléř Olaf Scholz v lednu podlehl mezinárodnímu tlaku a souhlasil s tím, že obávané tanky na Ukrajinu (v rámci dohody uzavřené s USA) nakonec pošle. 

Berlín dlouho otálel s dodávkami zbraní německé výroby do aktivní válečné zóny. Pro Německo, Ukrajinu i celý Západ proto byl Scholzův souhlas s nasazením tanků významným momentem. V březnu dorazilo na místo určení prvních osmnáct německých tanků. Že jich Ukrajinci potřebovali 300, je druhá věc.

Rheinmetall v úterý uvedl, že se s KMW dohodl na urovnání sporu a co nejrychlejším návratu k obvyklé činnosti, protože společnosti „významně přispívají k bezpečnosti naší země a našich spojenců“. Kromě spolupráce na Leopardu 2 pracuje společný podnik Rheinmetallu a KMW na modernizaci 143 bojových vozidel pěchoty Puma za cenu 770 milionů eur.

Obě společnosti profitují z prudce rostoucí poptávky po zbraních. Válka na Ukrajině loni přiměla Scholze zvrátit desetiletí německé pacifistické politiky.