Vybrané články
z týdeníku The Economist

Když je nemůžeš ovládnout, seber jim peníze

Populisté ohrožují nezávislost evropských veřejnoprávních médií

Když je nemůžeš ovládnout, seber jim peníze
ilustrace Vojtěch Velický

Každá slušná evropská země potřebuje veřejnoprávní zpravodajství. (Koneckonců se o tom nyní vede velmi vzrušená debata i v Česku.) Slovinsko krátce po odtržení od zbytku Jugoslávie v roce 1991 pověřilo Rozhlas a televizi Slovinska (RTV-SLO) mandátem nezávislého informování, zcela odlišného od propagandy, kterou za zpravodajství vydávali komunisté. Stávajícímu slovinskému premiérovi Janezu Janšovi však přijde RTV-SLO až příliš nezávislá. Už víc než rok zastrašuje její novináře na sociálních sítích. Vtipálci přezdívají Janšovi „maršál Twito“ jako připomínku jugoslávského diktátora Josipa Tita. Janšova vláda odmítá hradit rozpočet RTV-SLO a chce schválit nový mediální zákon, který by usnadnil kontrolu médií.

Reakcí na autoritářskou propagandu, v tomto případě na bludy nacistických okupantů za druhé světové války, je i nizozemské veřejnoprávní zpravodajství NOS. NOS má nezávislou správní radu a garantovaný mnohaletý rozpočet. Oběťmi zastrašování se však stali i nizozemští novináři. Reportéry informující o opatřeních proti covidu-19 fyzicky napadli protestující. V říjnu odstranilo NOS své logo z přenosových vozů poté, co byly jejich posádky opakovaně obtěžovány v dopravě.

Stejným potížím jako ve Slovinsku a v Nizozemsku čelí čím dál častěji veřejnoprávní média v celé Evropě. V zemích, jako jsou Maďarsko a Polsko, je neliberální vlády přetvářejí v hlásné trouby vládnoucí strany. V dalších, jako jsou Německo a Švédsko, je populistická hnutí obviňují z nadržování establishmentu a levici. Evropská veřejnoprávní média, stvořená podle vzoru britské BBC (která sama čelí politickému tlaku), vznikala proto, aby poskytováním objektivních informací občanům pomáhala se zajišťováním demokracie. Ve věku polarizace a dezinformací je to však čím dál těžší.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit