Vybrané články
z týdeníku The Economist

Kdysi dávno v sibiřské tundře…

Paleontologové rozluštili genom milion let starých mamutů

V „Milionu let před Kristem“, vědeckofantastickém filmu z roku 1966, se Raquel Welchová a John Richardson pokoušejí překonat primitivní krajinu obývanou dinosaury a prvními lidmi. Oč méně se snímek opíral o vědecká fakta, o to více sázel na fantazii: Dinosauři byli v té době už dávno vyhynulí a lidé – alespoň ti připomínající Welchovou a Richardsona – se měli objevit až za stovky tisíc let.

Před námi se nyní otevřel přesnější obraz obyvatel naší planety v tehdejší době. Tým vědců vedený Andersem Götherströmem ze Stockholmské univerzity a Lovem Dalénem z taktéž švédského Centra paleogenetiky zveřejnil v časopise Nature výzkum popisující vzorky DNA mamutů, kteří zhruba před milionem let žili a umírali na severovýchodní Sibiři.

Vyplněné mezery

Vědecký tým dosáhl nového rekordu, neboť mamutí DNA se stala tou nejstarší úspěšně rekonstituovanou, a to přibližně o půl milionu let. Pradávná DNA extrahovaná z koní, medvědů, a dokonce i neandertálců a denisovanů, dvou blízkých příbuzných moderních lidí, se ukázala jako neocenitelný nástroj pro zkoumání minulosti. Přestože fosilie uchovávají většinu fyzických rysů vyhubených tvorů, v zásadních detailech zcela mlčí. A právě tyto mezery nám může pomoci vyplnit dokonce i nekompletní genom.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit