Vybrané články
z týdeníku The Economist

Kdy a jak to skončí? Podmínky míru na Ukrajině rozdělují západní spojence na dva tábory

Spor se vede v první řadě o otázku teritoria – mělo by se Rusku nechat území, které už dobylo, nebo ho zatlačit zpět?

Kdy a jak to skončí? Podmínky míru na Ukrajině rozdělují západní spojence na dva tábory
ilustrační foto | Profimedia.cz

Válku na Ukrajině, říká její prezident ­Volodymyr Zelenskyj, lze vyhrát na bojišti, ale skončit může jenom jednáním. Kdy přestat bojovat a za jakých podmínek? Západ říká, že to rozhodnutí je na Ukrajincích. Ale po třech měsících války začínají západní země vytyčovat své pozice k jejímu ukončení.

Dělí se do dvou širokých táborů, vysvětluje Ivan Krastev ze sofijského think-tanku Centrum liberálních strategií. Jeden můžeme nazývat „mírovým“ a chce co nejdříve ukončit boje a zahájit vyjednávání. Druhý je „spravedlnost“ a domnívá se, že Rusko musí za svou agresi draze zaplatit.

Spor se vede v první řadě o otázku teritoria – nechat Rusku území, které už dobylo; zatlačit je na čáru, z níž 24. února zaútočilo; pokusit se Rusy zahnat ještě dál, na mezinárodně uznávanou hranici, a dobýt zpět území, které zabrali v roce 2014? Kromě toho se debata točí kolem mnoha dalších aspektů, mimo jiné kolem ceny, rizik a přínosů prodlužování války a také kolem postavení Ruska v Evropě.

Mírový tábor mobilizuje. Německo vyzvalo k vyhlášení příměří. Itálie pustila do oběhu čtyřfázový plán na politické urovnání. Francie mluví o budoucím míru bez „ponížení“ Ruska. Proti nim stojí hlavně Polsko a pobaltské státy a také Británie.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit