z týdeníku The Economist
Kdy a jak to skončí? Podmínky míru na Ukrajině rozdělují západní spojence na dva tábory
Spor se vede v první řadě o otázku teritoria – mělo by se Rusku nechat území, které už dobylo, nebo ho zatlačit zpět?

Válku na Ukrajině, říká její prezident Volodymyr Zelenskyj, lze vyhrát na bojišti, ale skončit může jenom jednáním. Kdy přestat bojovat a za jakých podmínek? Západ říká, že to rozhodnutí je na Ukrajincích. Ale po třech měsících války začínají západní země vytyčovat své pozice k jejímu ukončení.
Dělí se do dvou širokých táborů, vysvětluje Ivan Krastev ze sofijského think-tanku Centrum liberálních strategií. Jeden můžeme nazývat „mírovým“ a chce co nejdříve ukončit boje a zahájit vyjednávání. Druhý je „spravedlnost“ a domnívá se, že Rusko musí za svou agresi draze zaplatit.
Spor se vede v první řadě o otázku teritoria – nechat Rusku území, které už dobylo; zatlačit je na čáru, z níž 24. února zaútočilo; pokusit se Rusy zahnat ještě dál, na mezinárodně uznávanou hranici, a dobýt zpět území, které zabrali v roce 2014? Kromě toho se debata točí kolem mnoha dalších aspektů, mimo jiné kolem ceny, rizik a přínosů prodlužování války a také kolem postavení Ruska v Evropě.
Mírový tábor mobilizuje. Německo vyzvalo k vyhlášení příměří. Itálie pustila do oběhu čtyřfázový plán na politické urovnání. Francie mluví o budoucím míru bez „ponížení“ Ruska. Proti nim stojí hlavně Polsko a pobaltské státy a také Británie.