Kdo vyřeší groteskní chaos po Liz Trussové?

Proč si faktický šéf britské vlády Jeremy Hunt vzal do úst slavný citát labouristického vůdce z roku 1985

Kdo vyřeší groteskní chaos po Liz Trussové?
ilustrační foto | Profimedia.cz

Sir John Birch byl zvláštní muž, trochu smutný. Kariérní diplomat a první britský velvyslanec v post­komunistické Budapešti si vypěstoval slabost pro střední a východní Evropu a po odchodu do penze odtamtud zval různé lidi do Londýna, aby si osahali, jak funguje dospělý svět. Jednou to byla parta moldavských soudců, podruhé začínající politici z Albánie a před rovnými dvaceti lety došlo i na české novináře. „Vám se tady nějak líbí, poslyšte,“ oslovil jednou pozdě v noci ve své kanceláři na Artillery Row autora těchto odstavců, jenž všechno anglické horlivě hltal. Sir John stál u okna s tváří otočenou do tmy venku. „Jde tady dost o krk,“ řekl spíš sám pro sebe. „Každému.“

Ministerská předsedkyně Liz Trussová (dnes již v demisi) to tehdy nemohla tušit, ale málokdo by temné tvrzení sira Johna minulý týden potvrdil autentičtěji než ona sama. Hrála vysoko a špatně – a podle toho dopadla.

Když vabank nevyjde

Jste-li politikem, může se vám stát, že v rozhodujícím momentě své kariéry vsadíte všechno na jednu kartu. Když si k tomu vyberete správné místo, čas a publikum; když podáte svůj nejlepší výkon; když máte na své straně dost spojenců v daném okamžiku i později v dějinách; a když se vás zároveň drží štěstí, pak, člověče, vám dnešek leží u nohou, můžete se stát velikánem a třeba jednou ve Westminsteru najdou místnost na vaši sochu.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit