Kdo vyhraje volby? Ze souboje Babiš vs. Bartoš může těžit Fiala

Ve volbách rozhodne ekonomika a kompetence premiérských kandidátů, říkají Martin Buchtík a Jakub Horák.

Kdo vyhraje volby? Ze souboje Babiš vs. Bartoš může těžit Fiala
Předseda ODS Petr Fiala | foto Daniel Černovský / CNC / Profimedia

Se spisovatelem a marketingovým specialistou Jakubem Horákem a sociologem Martinem Buchtíkem o probíhající volební kampani, koalicích, obrušování Pirátů, premiérském souboji i dalších tématech letošních voleb.

Začněme aktuálně. Podle nového modelu společnosti STEM má ANO přes třicet procent a velký náskok před oběma koalicemi. Podle průzkumu Data Collectu jeho náskok tak velký není. A třeba SPD tu má mnohem menší podporu. Jak je to možné, Martine? A jak to odpovídá dosavadnímu průběhu volební kampaně, Jakube?

Martin Buchtík: Z odborného hlediska si nemyslím, že jde o nějaký kritický rozdíl. A vysvětlím proč. Zaprvé, výzkum ukazuje nějakou náladu v momentu sběru dat, ale rozhodně nemá ambice říkat, jak ty volby dopadnou. A to nejen proto, že to neumíme, ale i proto, že se do voleb stane ještě spousta věcí, přijde nové „lithium“ a všechny ty výzkumy můžeme za stálého míchání vylít do záchodu. Najednou se změní prostředí i nálada.

Zadruhé, když se podíváme na ta základní kritéria, zjistíme, že oba modely určují stejného vítěze voleb, stejné pořadí stran, shodují se na stranách kolem pěti procent i na tom, které jsou spíš pod touto hranicí. U SPD je rozdíl 2,5 procenta a to je úplně v rámci statistické tolerance. Především však oba ukazují úplně stejné trendy. Jediná věc, v níž se liší, je podpora ANO, kterou má STEM dlouhodobě vyšší. A je za tím trochu jiná logika průzkumů, než mají ostatní agentury. My jako STEM říkáme, že lidé, kteří nevědí, opravdu nevědí a my za ně nebudeme rozhodovat a vážit, koho budou volit. Nebudeme se snažit rozdělovat nerozhodnuté voliče. Přesně to dělají Kantar a Data Collect, které jsou dvěma dodavateli České televize a používají stejnou metodiku práce s pravděpodobností účasti ve volbách. My říkáme, že ANO dokázalo za sebou sešikovat voliče už teď, zatímco u ostatních stran voliči více váhají a jejich sešikování může přijít později.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit