Kdo uRWE víc

Bezmála dvacet let dominovala v českém plynárenství německá skupina RWE či její odnož innogy. Obor se za tu dobu proměnil od základů.

Kdo uRWE víc
ilustrační foto | Profimedia.cz

Prodáno nejvyšší nabídce za 125 miliard korun! Privatizace plynárenských společností v roce 2002 zůstává dodnes historicky nejúspěšnějším prodejem státního majetku v české historii. Vítěz soutěže, německý koncern RWE, po téměř dvou desetiletích odchází. Po předchozím prodeji plynovodů je na řadě prodej obchodních aktivit. Někdy během podzimu se jich ujme maďarský podnik MVM.

Při pohledu nazpět si uvědomíme, že plynárenství se za poslední dvě desetiletí změnilo od základů. Výchozí stav vypadal zhruba takto: jediným dodavatelem plynu byl ruský Gazprom, jediná přístupová cesta vedla z východu přes území Ukrajiny a Slovenska. Česko bylo rozděleno na osm oblastí, každá měla svého monopolního dodavatele plynu. 

Dnes vládne konkurenční prostředí na velkoobchodním trhu i v dodávkách koncovým zákazníkům. Každý z nich si může vybírat z nabídek několika desítek dodavatelů. Silný tlak konkurence stlačil podíl innogy – tedy bývalé RWE – na 27 procent. Bývalý plynárenský skoro-monopol je dnes rozbitý na součásti s různými majiteli.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit