Kdo pojistí cizince? Konkurence se snaží rozbít monopol PVZP

Konkurence se pokouší rozbít monopol Pojištovny VZP na zdravotní pojištění cizinců.

Kdo pojistí cizince? Konkurence se snaží rozbít monopol PVZP
Cizinci mohou navštěvovat jen lékaře, kteří mají smlouvu s PVZP, jejich seznam byl přitom v posledních měsících podstatně proškrtán, a tak se dojezdová vzdálenost k některým specialistům zvýšila z pár kilometrů na více než sto kilometrů. | Profimedia.cz

V Česku nyní podle odhadů legálně žije až milion cizinců a jen menší část z nich tvoří uprchlíci před válkou na Ukrajině. Všichni cizinci ze zemí mimo Evropskou unii mají ze zákona povinnost uzavřít v Česku zdravotní pojištění. Je to i jedna z podmínek pro získání povolení k dlouhodobému pobytu u nás. Za uprchlíky platí pojištění stát, za většinu ostatních zaměstnavatelé. Zbývá tak zhruba šedesát tisíc klientů, vesměs dětí v Česku pracujících cizinců, za něž musejí pojištění zaplatit rodiče.

Dohromady jde ročně o částky mezi 600 a 800 miliony korun. Ve srovnání s téměř půlbilionem v celém systému veřejného zdravotního pojištění jsou to drobné, přesto se o pojišťování cizinců rozhořel boj. Od loňského srpna má na ně totiž monopol Pojišťovna VZP (PVZP) a konkurence se ho intenzivně snaží rozbourat.

Duo z ANO

„Nejkrvavější“ boje se vedou v parlamentu. Na dané téma se uskutečnilo již několik oficiálních i neoficiálních setkání příslušných výborů, poslanců a senátorů se zástupci VZP, ale i odpůrci jejího monopolu, kteří se logicky rekrutují hlavně z řad konkurenčních pojišťoven. Další setkání a výbory se podle informací týdeníku Hrot připravují.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit