Vybrané články
z týdeníku The Economist

Kdo pohlídá Interpol?

Zvolení problematického nového ředitele je jen posledním znepokojivým vývojem ve světové policejní organizaci

Kdo pohlídá Interpol?
Novým šéfem Interpolu se stal Ahmad Násir ar-Raísí ze Spojených arabských emirátů. Po Číňanovi Meng Chung-wejovi tak povede organizaci zástupce dalšího autoritářského státu. | Profimedia.cz

Britský doktorand Matthew Hedges tvrdí, že ve vězení ve Spojených arabských emirátech (SAE) strávil téměř sedm měsíců převážně na samotce. Popisuje, že byl zdrogován, vyslýchán, byly mu zavazovány oči a celý den musel prostát v poutech. Hedges se nakonec přiznal ke špionáži, které se nikdy nedopustil, jen aby ten očistec skončil. Nakonec se dočkal milosti a propuštění. Se zděšením potom sledoval, že Ahmada Násira ar-Raísího, tehdejšího generálního inspektora ministerstva vnitra SAE, který měl na starosti věznici a kterého Hedges obviňuje z toho, že se na jeho mučení podílel, tamní úřady ani nepropustily, ani nesuspendovaly.

SAE veškerá jeho obvinění odmítla a 25. listopadu byl ar-Raísí dokonce zvolen novým prezidentem Interpolu. (Jeho hlavní konkurentkou byla dosavadní viceprezidentka Interpolu a plukovnice české policie Šárka Havránková.)

Interpol vznikl proto, aby pomáhal národním policejním složkám spolupracovat při chytání grázlů. Ve skutečnosti má však nešťastný zlozvyk je spíš zaměstnávat. Jackie Selebi, ředitel organizace v letech 2004 až 2008, byl později v rodné Jihoafrické republice odsouzen k patnácti letům vězení za korupci. Meng Hongwei, který Interpol vedl mezi roky 2016 a 2018, byl povolán zpátky do Číny, zmizel, načež se objevil u soudu a vyfasoval třináct a půl roku za úplatkářství. (Jeho manželka tvrdí, že to na něj ušili.) Cynik by se mohl ptát: Na čí straně Interpol stojí?

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit