Kdo loví na hřbitově

Tomio Okamura vytahuje trumf, bývalého ministra vlády Miloše Zemana.

Okamurova SPD pokračuje v náboru bývalých hvězd vlády Miloše Zemana. Poté, co objevila kouzlo skryté geniality exministra zdravotnictví Ivana Davida, přichází na kandidátku Jaroslav Bašta. Bývalý ministr bez portfeje, jehož pracovní nasazení kdysi Zeman odměnil vyhazovem z vlády,  a to kvůli akci „Čisté ruce“.

Kdeže Andrej Babiš, Robert Šlachta, kdeže Petr Nečas nebo Vít Bárta. Prvním, kdo zahájil marketingovou protikorupční kampaň, byl v roce 1998 premiér ČSSD Miloš Zeman. Vazby mezi politikou a podsvětím měl ve vládě chlapíků s o číslo většími dvojřadými saky odhalovat archeolog Jaroslav Bašta. A neodhalil nic.

Akce „Čisté ruce“ měla na účtu jen to, že ve vězení skončil ministr vlády, která ji rozjela. Ukázalo se, že šéf financí Ivo Svoboda se podílel na tunelování podniku Liberta. Dnes už víme, že za odhalením stálo spíše udání a práce policie než sám Bašta. Pak tu bylo ještě odsouzení bývalého tenisty Milana Šrejbera za údajně podmázlou privatizaci Třineckých železáren. Nejvyšší soud ho ale zrušil.

Bašta si naštěstí včas přestal stěžovat, že nepracoval, protože nedostával od týmu vedeného přímo premiérem Zemanem žádné úkoly. Získal post velvyslance v Rusku, kde mu je ke cti, že šel proti pronájmu Českého domu, což byla zase kauzička jiného Zemanova ministra Jana Kavana.

Horší už to měl Bašta coby velvyslanec na Ukrajině. Protože se za jeho éry kšeftovalo s vízy, měl tenkrát opravdu namále. Pár měsíců po provalení průšvihu rezignoval ze zdravotních důvodů.

Teď se kvůli němu strhla v pardubické SPD bitva, místní totiž nechtějí uznat dosazeného „cizáka“. Jejich hlasem je bývalá jednička Jiří Kohoutek, v minulosti podezřelý z toho, že prodával místa na kandidátce. Pohledem na toto divadlo by si člověk přál, aby se naplnilo rčení, že kdo loví na (politickém) hřbitově, sám tam brzy skončí.