Kdo koupí Innogy? Největší šanci má miliardář Komárek

Šéfové koncernu RWE již mají na stole nabídky na odkup české dceřiné firmy, která pod značkou Innogy dodává zákazníkům elektřinu a plyn.

Kdo koupí Innogy? Největší šanci má miliardář Komárek
Innogy, ilustrační foto | Profimedia.cz

Největší šanci koupit největšího dodavatele plynu na českém trhu - tedy společnost Innogy Energie - má podnikatelská skupina KKCG miliardáře Karla Komárka. Podle dobře informovaného zdroje týdeníku Hrot totiž předložila na konci května nejvyšší nabídku. Druhý v pořadí podle téhož zdroje skončil Energetický a průmyslový holding (EPH) miliardáře Daniela Křetínského.

Dokončení jedné z největších firemních transakcí letošního roku lze očekávat v řádu týdnů. Významná bude nejen výší kupní ceny, jež se bude pohybovat v řádu desítek miliard korun. Skupina Innogy má v Česku podle statistik správce energetického trhu OTE 1,13 milionu odběratelů zemního plynu a 458 tisíc odběratelů elektrické energie. Co se týká tržního podílu, tak v plynárenství je se 27 procenty největším dodavatelem, avšak stále u něj zůstává 40 procent všech zákazníků (více o rozdělení trhu píšeme v tomto článku).

Prodej má souvislost s transakcí mezi německými koncerny E.ON a RWE, kdy první jmenovaný koncern se chce zaměřit na dodávky energie zákazníkům a druhý na obnovitelné zdroje energie. Aby výměna aktiv prošla schvalováním u Evropské komise, tak vedení RWE loni v červnu rozhodlo, že prodá obchodní aktivity své dceřiné značky Innogy v Česku, Maďarsku a na Slovensku. Na zmíněných trzích by totiž měl posílený E.ON příliš velký tržní podíl, a to by schvalování fúze zkomplikovalo.

Koncern RWE vstoupil do České republiky v roce 2002, kdy koupil od státu páteřní síť plynovodů Trangas a majoritu v šesti z osmi regionálních distributorů plynu. Tranzitní plynovody Net4Gas, což je bývalý Transgas, prodal v roce 2013 finančním investorům z Německa a Kanady. Regionální síť plynovodů GasNet následně koupily fondy spojené s australskou bankou Macquarie.

Ale i po chystaném prodeji obchodní části bude RWE v Česku přítomno. Ve svém majetku si ponechává podzemní zásobníky plynu - tedy společnost innogy Gas Storage.