Kdo je Alex Gerko? Rus, který přestal být Rusem, a největší plátce daní v Británii

Deset tisíc dolarů, které si za práci na zrušení ruského občanství naúčtovali drazí moskevští právníci, byly pravděpodobně ty poslední peníze, které směrem do Ruska od podnikatele Alexandera Gerka odešly. Místo toho se tento úspěšný byznysmen nyní stal největším plátcem daní ve Velké Británii

Kdo je Alex Gerko? Rus, který přestal být Rusem, a největší plátce daní v Británii
Deset tisíc dolarů, které si za práci na zrušení ruského občanství naúčtovali drazí moskevští právníci, byly pravděpodobně ty poslední peníze, které směrem do Ruska od podnikatele Alexandera Gerka odešly. | Profimedia.cz

Svět řeší, jak zmrazit (případně zcela zabavit a využít na rekonstrukci Ukrajiny) peníze od oligarchů blízkých Vladimiru Putinovi. „Rusko a jeho oligarchové musejí odškodnit Ukrajinu za škody a pokrýt náklady na obnovu země. A my máme prostředky, jak přimět Rusko platit,“ nechala se koncem loňského roku slyšet předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. V EU se podle ní v rámci sankcí podařilo zablokovat 300 miliard eur (zhruba 7,3 bilionu korun) z rezerv ruské centrální banky a dalších asi devatenáct miliard eur z majetku ruských oligarchů.

Na druhé straně jsou i superbohatí Rusové, kteří se od kremelského režimu i své původní vlasti a jí rozpoutané války otevřeně distancují. Jedním z nich je i jistý Alex Gerko – muž širší veřejnosti dosud nepříliš známý (což se dá ilustrovat třeba i na jeho twitterovém účtu, kde má na rozdíl od jiných byznysových celebrit jen zhruba třináct tisíc sledujících).

Zírat na portrét Putina

Vlastně již není příliš namístě mluvit o něm jako o Rusovi. Z ruského občanství se mu podařilo „vyreklamovat“. I když zjevně nijak jednoduše. Matka Rus své syny tak ochotně pryč nepouští. Občanství mu bylo zrušeno krátce před loňskými Vánocemi.

„Proces začal už v roce 2020, stálo mne to deset tisíc dolarů na poplatcích ruským právníkům, pět měsíců shánění dokumentů, pět návštěv ruské ambasády, kde jsem musel zírat i na portréty Vladimira Putina, a pak ještě čtyři měsíce čekání a voilà – už nejsem Rus,“ zaradoval se Gerko, který otevřeně kritizuje Putina a jeho válku, podporuje sankce proti Rusku a volá po ještě tvrdších.

Dnes třiačtyřicetiletý Gerko se narodil v Moskvě, vystudoval tamní Lomonosovovu univerzitu; v roce 2006 odešel do Londýna, kde pracoval mimo jiné pro Deutsche Bank nebo hedgeový fond GSA Capital. Britské občanství získal po deseti letech; v roce 2014 Rusko oficiálně umožnilo svým občanům mít druhé občanství. Britské Sunday Times přepočítaly sumu peněz, které za rok 2022 Gerko a jeho firmy zaplatili na daních (487,4 milionu liber, což při aktuálním kurzu odpovídá 13,1 miliardy korun), na pomyslný dopad na veřejné finance: „Jeho daně by mohly zaplatit roční výplatu 12 503 učitelů.“

„Jsem rád, že tu (v Británii) mohu platit tak vysoké daně,“ tvrdí Gerko. Mimochodem, největším plátcem daní je v České republice Česká spořitelna. Na daních státu (údaje za rok 2021) odvedla celkem 4,38 miliardy korun. Přepočteno po britském vzoru na průměrné platy učitele na základní škole: odpovídá to ročnímu průměrnému platu pro 9782 pedagogů.

Úspěšnější Karel Janeček

Ale zpět k Alexi Gerkovi. Jeho byznys i vzestup by možná mohly trochu připomínat úspěch Karla Janečka. Oba svou nezpochybnitelnou matematickou kompetenci dokázali přetavit ve funkční systém algoritmického obchodování.

Gerko je ale ještě o nějaké to patro výše. Je zakladatelem a spolumajitelem obchodní společnosti XTX Markets, která sídlí v Londýně (s pobočkami v New Yorku, Paříži, Singapuru a také v Arménii) a denně zpracovává objem obchodů zhruba za 300 miliard dolarů v oblasti akcií, komodit a měn – pro firmy i soukromé investory.

V březnu loňského roku XTX svým vlastníkům, z nichž Gerko má 75procentní podíl, vyplatila rekordní dividendu ve výši 1,3 miliardy liber. Jen z této sumy přistálo na účtu britské daňové správy pěkných 367,5 milionu liber. Jisté je, že ruského ministra financí Gerko nijak nepotěšil, na rozdíl od jeho britského kolegy. 

13,1 mld. korun zaplatili v přepočtu Gerko a jeho firmy na daních za loňský rok v Británii.

 

Text vznikl ve spolupráci se serverem HlídacíPes.org