Vybrané články
z týdeníku The Economist

Kde se vzala kultura ublíženosti

Myslíte si, že je woke výmysl amerických levičáků? Omyl, podle nové studie se jedná o globální fenomén

Kde se vzala kultura ublíženosti
ilustrační foto | Profimedia.cz

Loutková komedie Team America: Světovej policajt si dělá legraci z americké namyšlenosti. Ústřední píseň vypočítává, co všechno Amerika dala světu: McDonald’s, NFL a rock’n’roll a kromě nich i podstatně méně uvěřitelně svobodu, Vánoce a knížky. Nový výzkum Davida Rozada z Te Pūkenga – New Zealand Institute of Skills and Technology představuje další věc, kterou nevynalezli Američané: fenomén „woke“.

A zase ti Francouzi

Termín woke odkazuje k volnému souboru představ, jež změnily světonázor vzdělaných lidí s levicovými sklony. Tvrdí, že za veškerou nerovnost panující mezi různými rasami může strukturální rasismus; že pravidla svobody projevu, individualismu a univerzalismu jsou jen zástěrkou diskriminace; a že nespravedlnost zanikne teprve s destrukcí systému privilegií. Panuje všeobecné konvenční přesvědčení, že woke myšlenky se zrodily na humanitních fakultách amerických univerzit, odkud se přesunuly do médií a odtamtud do celého světa.

 

Tato verze nebyla nikdy pravdivá. Duchovní otcové woke myšlenek, včetně Michela Foucaulta a Jacquesa Derridy, filozofů, kteří tvrdili, že všechny společenské vztahy jsou ve skutečnosti o moci, pocházeli převážně z Francie. Rozadova nová studie jde ještě dál. Analyzuje 98 milionů novinových článků a sleduje přitom výrazy jako „transfobie“, „rasistický“ a „sexistický“. Zdá se, že fenomén woke nemá původ v Americe. V tabulce vedou země jako Austrálie, Kanada a Švédsko.

Trvalo to déle

Proč se Amerika opozdila? Možná se předsudky mimo Ameriku zásadním způsobem zhoršily, i když to se nezdá pravděpodobné. Další vysvětlení je ekonomické. Amerika se z globální finanční krize z let 2007 až 2009 vzpamatovala suverénně nejrychleji. Lidé mohli na jiných místech pociťovat vůči systému mnohem intenzivnější hněv. Třetí možnost se týká politiky. Amerika je historicky méně přístupná levicovým idejím. Možná proto nepřekvapí, že woke myšlenkám trvalo déle, než se tam uchytily.

Výzkumníci se budou handrkovat o metodologii: něco tak kluzkého, jako jsou ideje woke, je nesmírně obtížné rigorózně kvantifikovat. Není však pochyb o tom, že se jedná o celosvětový fenomén. Ať se hnete kamkoli, stěží uniknete bojovníkům za sociální spravedlnost. To je teprve ta pravá globální policie. 

© 2023 The Economist Newspaper Limited
All rights reserved. Publikováno na základě licence s The Economist, přeloženo týdeníkem Hrot.
Originální článek v angličtině najdete na www.economist.com