Kde je Ma aneb Kdo chce investovat v Číně?

Jak transparentní a férové investiční prostředí asi tak musí existovat v zemi, kde zmizí její nejbohatší podnikatel v nových technologiích, hvězda s rudou knížkou, takový čínský Elon Musk?

Jack Ma začal budovat své impérium založením elektronického tržiště Alibaba před dvaceti lety. Loni byl svět konsternován nečekaným zrušením souběžného uvedení finanční větve Alibaby – Ant Group – na šanghajskou a hongkongskou burzu. Měla to být suverénně nejhodnotnější fintechová firma na světě, s tržní kapitalizací 313 miliard dolarů, zhruba tolik jako slovutná Bank of America, jedna z největších globálních bank. 

Jack Ma, zakladatel Alibaby a ovládající osoba celé skupiny včetně Ant Group, by překonal sám sebe coby nejbohatšího Číňana. Místo burzovního zvonění zvoncem vítajícím nováčka jen lakonické prohlášení, že emitent „možná nesplňuje regulatorní požadavky či požadavky na zveřejňování informací“. Místo nárůstu bohatství, zmizení. 

Přerostl jim přes hlavu

Nemusíte být znalcem čínských reálií, abyste tušili, že náhlé vypaření se mediálně značně viditelného člověka nevěstí nic dobrého. Firmy, jež založil, se staly synonymem ohromného čínského technologického vzestupu a přeskočení celých vývojových etap. Zatímco v USA jsou ještě pořád běžně používané papírové šeky, v Česku jsme hrdí na široké použití bezkontaktních karet při platbách, v Číně byly už před sedmi osmy lety běžné mobilní platby s QR kódem. Přešli k nim rovnou od ušmudlaných bankovek.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit