Každý dárek bude tvrdě zaplacen

Rozdávání z rozpočtu se nám prodraží. Většina populace to chápe, tak proč ne politická elita?

Horší než drogová závislost je posedlost současné politické reprezentace zvyšovat důchody nad zákonem danou hranici, která garantuje, že důchodci budou mít minimálně zachovanou dosavadní životní úroveň a k tomu částečný prospěch i z růstu mezd.

Vzhledem k dlouhodobé neschopnosti nalézt dlouhodobou rovnováhu mezi příjmy a výdaji důchodového systému to je o něco více než maximum, co si můžeme dovolit. Přesto zase hladce prošlo navýšení tři stovky nad povinnost z dílny vlády a lidovecký dárek v podobě pětistovky k penzi pro jednoho z rodičů za každé vychované dítě k tomu. To je původní nápad lidovců adoptovaný socialisty. 

Na stole byly další rozdávačné návrhy. Nejen od komunistů, například ODS chtěla přidávat tisícovku starodůchodcům. A vše se odehrává v atmosféře slzení nad bídným životem našich seniorů. Zapochybovat, že ne každé odchované dítě je přínosem pro penzijní systém, což dost často platí u těch, kteří si přilepší díky počtu dětí nejvíce, je dnes pomalu nemravnost.

Rozdává se přitom na dluh. Vláda plánuje deficit ve výši 390 miliard korun, na navýšení penzí si tak budeme opět půjčovat. A finanční trhy nám zatím skutečně půjčují, tak se to hoduje. Přesně podle moudrosti feldkuráta Katze. Ale dlouho je to bavit nebude, pokud budeme mít politickou reprezentaci, která tančí a hoduje na palubě, když se Titanic potápí. Z těchto dluhů fakt česká ekonomika nevyroste, jak se nám snaží namluvit Schillerová s Babišem.

Ukazuje se to už nyní. Vzpamatování z covidu je skoro nejpomalejší v Evropě. Ve druhém kvartálu rostla česká ekonomika mezičtvrtletně o 0,6 procenta, zatímco průměr EU činil dvouprocentní růst. A to jsme v rozhazování peněz, zejména v podobě různých dárečků kdekomu, během krize fakt nešetřili.

Poslanci – především ti vládní – jen prokázali, že myslet déle než do říjnových voleb mají zakázáno. Co bude pak? Nová vláda si bude chvilku hrát na nechápavou, ale brzy bude škrtat jako Kalousek. A to bude ještě málo. Biti budou jako vždy ti, kteří se mohou bránit nejméně – méně kvalifikovaní s nízkými příjmy a penzisté. Socialistické sny o sektorových daních a škubání bohatých jsou jen sny, protože v důsledky dopady propadnou vždy až dolů v podobě nezaměstnanosti, zvýšení cen, snížení dostupnosti služeb atd. Každý dáreček, jako ten z pátku, bude nakonec tvrdě zaplacen. Zvláštní je, že to sice chápe většina populace, naše politická elita ale ne.