Kartel montérů v energetice neprokázán. ÚOHS chyběly důkazy

ÚOHS ještě za éry Petra Rafaje vzdal po dvou letech prošetřování kartelu na trhu stavebně-montážních prací.

Kartel montérů v energetice neprokázán. ÚOHS chyběly důkazy
ilustrační foto | Archiv

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zastavil řízení, v němž více než dva roky zkoumal možné kartelové dohody na trhu dodávek stavebně-montážních prací pro správce přenosové soustavy ČEPS. Konkrétní důkazy pro tato podezření však nenašel. K zastavení řízení došlo v posledních dnech před odchodem dlouholetého předsedy ÚOHS Petra Rafaje.

Rozhodnutí bylo vydáno k datu 25. listopadu. Podepsán je pod ním nikoli Rafaj, ale první místopředseda úřadu Hynek Brom. Na webu úřadu se však objevilo až před několika dny. Pro připomenutí: Rafaj po kritice svého působení na úřadu z mnoha stran rezignoval, od počátku prosince je na základě rozhodnutí vlády Andreje Babiše novým předsedou úřadu Petr Mlsna.

O co v řízení na trhu dodávek pro ČEPS šlo? Před více než dvěma lety získal antimonopolní úřad informace z anonymního zdroje o možné kartelové dohodě. Poté začal prošetřovat dodavatele stavebně-montážních prací, zda se nedopustili nezákonného jednání. Jmenovitě se jednalo o české firmy ASE, Bohemia Müller, EGEM, Omexom GA Energo, Profi EMG, Elektrotrans a slovenský SPIE Elektrovod.

I když se v oboru energetiky o podobných praktikách spekuluje, ÚOHS nakonec konstatoval, že neshromáždil důkazy prokazující porušení zákona jednáním ve shodě nebo koordinaci účasti či nabídek do výběrových řízení v oblasti stavebně-montážních prací. Více než dvouleté pátrání tak vyznělo do ztracena.

Týdeník hrot

  • Budoucnost robotických šílenců
  • Stát jako hoteliér
Objednat nyní