Karel Pražák má nakročeno do slovenské chemičky

Válka mezi Mariem Hoffmannem a Petrem Kellnerem má první následky. Hoffmann za jedno euro odevzdá svou chemičku. Novým majitelem se zřejmě stane Kellnerův obchodní spojenec Karel Pražák.

Karel Pražák má nakročeno do slovenské chemičky
Chemička Fortischem | fortischem.sk

Minulý týden obeslal slovenský miliardář Mario Hoffmann zaměstnance své chemičky Fortischem ze skupiny Energochemica dopisem, ve kterém uvádí, že firmu prodává za jedno euro novému investorovi. Jako důvod uvedl snahu zachovat práci asi 700 zaměstnanců.

Týdeník Hrot už několik týdnů popisuje válku Hoffmanna se skupinou PPF. Té vládce Istrokapitálu údajně dluží až stovky milionů eur. Jen za chemičkami drží PPF Banka splatné pohledávky za více než 50 milionů eur. Hoffmannovi by podle slovenského Denníku E měla zůstat chemická výroba bývalého Chemka na východě Slovenska. Svůj chemický byznys organizuje pod českou holdingovou společností Energochemica.

Nového vlastníka sice Hoffmann v dopise přímo nejmenoval, uvedl ale dost konkrétní indicie. Napsal, že nový majitel bude schopen novácký podnik zachránit díky svým zkušenostem z velké tradiční chemičky. Podle všeho tím měl na mysli ústeckou Spolchemii, kterou ovládá právě Pražák a jeho investiční skupina Kaprain.

Jeho lidé jednání s Hoffmannem potvrdili. „O případném zapojení skupiny Kaprain do pokusu o záchranu chemických závodů Fortischem jednáme,“ uvedl Pražákův mediální zástupce Ondřej Pechar s tím, že více se k tomu v tuto chvíli nemůže vyjadřovat.

V těchto dnech má proběhnout hloubková due diligence, která o osudu pohrobka Nováckých chemických závodů hodně napoví. Pražák se podle některých informací do záchrany firmy nehrne za každou cenu. 

Firma zřejmě dluží více než 80 milionů eur, bezmála 700 zaměstnanců od prosince nedostává výplatu a společnost nemá zdroje ani na nákup surovin potřebných pro výrobu.

Pražák a Hoffmann se v byznysu nepotkávají poprvé. Hoffmannova Poštová banka svého času financovala chemický byznys Petra Sisáka a jeho společníků ve složité struktuře později zkrachovalého Via Chemu. Hoffmann se tak podílel na financování Spolchemie.

Avšak situace Spolchemie a Fortischemu se v tuto chvíli nedá srovnávat. Fabrika v Ústí nad Labem disponuje moderní membránovou elektrolýzou za dvě miliardy korun, výrobou s vysokou přidanou hodnotou, což se projevuje i tak, že ročně firma vydělá 750 milionů korun (EBITDA zisk). 

Jestli tím válka nejbohatšího Čecha s Hoffmannem končí, není jisté. Slovenský investor Kellnerovi dluží údajně i na dalších projektech, ke kterým patří hlavně biotechnologická společnost Axon Neuroscience a obří sportovně-rekreační areál X-Bionic Sphere v Šamoríně.

Týdeník hrot

  • Zdeněk Tůma: S bazukou se musí umět
  • Přežijí komunisté stovku?
Objednat nyní