Kancléř pytlákem aneb Sbohem a řetěz, Miloši

Absurdita a buranství, které na Pražský hrad vnesla Zemanova suita, naštěstí konečně zmizí.

Kancléř pytlákem aneb Sbohem a řetěz, Miloši
Vratislav Mynář a Miloš Zeman | foto Profimedia.cz

Hradní kancléř Vratislav Mynář „upytlačil“ v lánských lesích trofejní zvěř (dva jeleny evropské, čtyři jeleny sika, dva daňky, dva muflony a jednoho srnce) celkem za 285 tisíc korun. Dálo se tak v letech 2019 až 2021.

Zvířata v oboře nejsou podle dosud nezveřejněné zprávy NKÚ, z níž citoval server Seznam Zprávy, určena pro každého hejhulu, ale výhradně pro hosty prezidenta republiky. Mynáře ovšem na šoulačku nezval Zeman, ale tehdejší šéf Lesní správy Lány Miloš Balák. Tentýž Balák, kterému před rokem udělil Zeman milost, a zachránil ho tak před tříletým vězením za zmanipulování dvousetmilionové veřejné zakázky na úpravu břehů nádrže Klíčava v Lánské oboře.

Absurdita a buranství neberou už mnoho let na Pražském hradě konce. Stačí vzpomenout třeba na to, jak si Mynář udělal z Hradu půjčovnu, na svoji sjezdovku v Osvětimanech si dovezl prezidentský party stan a poté vysvětloval, že je to naprosto normální, protože to bylo „oficiálně za peníze“.

Inaugurace prezidenta Petra Pavla

Inaugurace prezidenta Petra Pavla Inaugurace prezidenta Petra Pavla Inaugurace prezidenta Petra Pavla Inaugurace prezidenta Petra Pavla +2

Popsat desetiletí, které Miloš Zeman strávil na Pražském hradě, by samozřejmě šlo i jinak a seriózně. Proč ale ztrácet čas? Vždyť možná vůbec nejcharakterističtějším rysem prezidentství – a kdysi dávno pre­miérství – Miloše Zemana byl jeho nevšední talent vybrat si k ruce ty nejhorší možné hochštaplery a nýmandy a pak nad nimi loajálně držet ochrannou ruku.

Naštěstí Zeman i celá jeho suita z Hradu českých králů nadobro zmizí.