Vybrané články
z týdeníku The Economist

Kam se hrabe Babiš. Australský expremiér seděl na šesti židlích

Bývalý ministerský předseda Scott Morrison si v tichosti přiřkl pět dalších ministerstev. Provalilo se to až po více než roce.

Kam se hrabe Babiš. Australský expremiér seděl na šesti židlích
Scott Morrison byl australským premiérem od srpna 2018 do května 2022 | foto Shutterstock.com

Scott Morrison byl prvním pentekostalistou v čele australské vlády. Když v květnu po prohraných volbách sloužil mši v perthském kostele, nabádal věřící, aby věřili v Boha, a ne ve vládu. Nyní se Australané dozvěděli, jak to zřejmě myslel. 

Bývalý liberální (v australském kontextu konzervativní) premiér a nynější opoziční poslanec Morrison si mezi březnem 2020 a květnem 2021 přisvojil celkem pět různých ministerských agend. Měl jich tolik, že si je sám ani pořádně nepamatoval. Navíc se o rozšíření svých premiérských pravomocí neobtěžoval říct voličům. A v nevědomosti žili i jeho vládní kolegové.

Pro Australany je to stejně divné jako znepokojivé. „Vůbec si neumím představit, co ho k tomu vedlo,“ prohlásil nový labouristický premiér Anthony Albanese a mluvil v tu chvíli za mnoho z 25 milionů obyvatel země. Morrisonovo jednání, řekl Albanese, bylo „bezprecedentním pošlapáním westminsterského systému“, který vůdcům nepropůjčuje prezidentské pravomoci.

Začalo to zdravotnictvím

Morrison začal podle novinářů z konzervativního listu The Australian hromadit agendy na začátku pandemie. Kvůli boji s covidem-19 chtěla jeho vláda využít zákona o biobezpečnosti, ten však poskytl rozsáhlé a ničím neomezené pravomoci ministru zdravotnictví (tehdy Gregu Huntovi). Morrison a jeho tehdejší ministr spravedlnosti Christian Porter dospěli k závěru, že vytvoření druhého ministra zdravotnictví zafunguje jako pojistka. Přijde to vhod, když někdo onemocní, říkali si. Hunt ten nápad uvítal, premiér v tichosti složil ministerský slib a generální guvernér vše podepsal.

Krátce poté se Morrison pasoval na spoluministra financí, čímž získal pravomoc rozhodovat o mimořádných rozpočtových výdajích. Následně přidával další ministerské agendy, přestože strach z pandemie slábl – v květnu 2021 se stal ministrem státní kasy a vnitra. A žádný z ministrů, kteří tyto posty v té době zastávali, se o tom ani nedozvěděl.

Přisvojil si také pravomoci, které s covidem nijak nesouvisely, když sám sebe udělal ministrem přírodních zdrojů. V tomto případě na rozdíl od všech ostatních skutečně svých nových pravomocí využil. Těsně před federálními volbami zvrátil rozhodnutí ministra přírodních zdrojů Keitha Pitta a zrušil nepopulární povolení pro průzkum plynových ložisek u pobřežní Nového Jižního Walesu. (Klimatická změna byla pro voliče velkým tématem a v bohatých konzervativních obvodech byl projekt značně kontroverzní.) Společnost Asset Energy, která průzkum prováděla, napadla Morrisonovo rozhodnutí u soudu.

Nevykládejte si to špatně

Dokonce i Morrisonovi kritici jsou v šoku, že – slovy ministryně vnitra Karen Andrewsové – tak „podkopal integritu vlády“. Minulý týden, kdy začaly sílit hlasy volající po jeho odstoupení, přišel Morrison s vysvětlením. Jeho jednání bylo racionálním preventivním krokem v mimořádných dobách, tvrdil. Australané očekávali, že udělá vše, co bude v jeho silách, aby je ochránil. Vše však muselo zůstat v tajnosti, argumentoval, aby si jeho počínání někdo „špatně nevyložil“, což by otřáslo důvěrou ve vládu.

Žádný jiný australský premiér si dosud nepřisvojil takové pravomoci, ani za války, ani za pandemie, natož aby tak učinil tajně. Morrison tvrdí, že chtěl jenom získat slovo v agendách, které dávají „ministrům jednostranné rozhodovací pravomoci“, čímž naznačuje, že se snažil získat větší moc nad záležitostmi, které by jinak kontrolovat nemohl. Centralizace moci se nemusí voličům zamlouvat. Nezdá se však, že by Morrison jednal nezákonně – v australské ústavě nikde nestojí, že by stejné ministerské portfolio nemohli obhospodařovat dva ministři. Přesto se premiér Albanese kvůli počínání svého předchůdce obrátil na právníky. Austrálie totiž možná bude potřebovat reformy, které v budoucnu omezí mocenské choutky premiérů.

© 2022 The Economist Newspaper Limited
All rights reserved. Publikováno na základě licence s The Economist, přeloženo týdeníkem Hrot.
Originální článek v angličtině najdete na www.economist.com.