Kam s tím panelem. Výstavbu nových solárů provázejí komplikace

Na výstavbu solárů míří bezprecedentní balík peněz. Kde budou nové panely vznikat, je však nejasné. Nabízejí se brownfieldy, zemědělství i vodní plochy, není to však bez komplikací.

Kam s tím panelem. Výstavbu nových solárů provázejí komplikace
Na největší českou solární elektrárnu Ralsko by se klidně vešlo ještě dvacet megawattů instalovaného výkonu. ČEZ však pozemky pro nové zdroje hledá jinde. | foto Tomáš Novák, týdeník HROT

Uprostřed lesů bývalého vojenského prostoru Ralsko je ukryta pevnost. Kdo překoná lesní porost, místy stále nevyčištěný od nevybuchlé munice Sovětské armády, toho čeká vysoký plot, kamerový systém a pohybové detektory. „Nejhorší jsou prasata, ta přijdou a projdou plotem,“ říká však k odolnosti opevnění Ondřej Němec, vedoucí provozu obnovitelných zdrojů ČEZ. Právě uprostřed opuštěných lesů vybudovala polostátní firma před více než deseti lety fotovoltaickou elektrárnu Ralsko. Ve skutečnosti jde o pět navzájem propojených zdrojů, které dohromady dávají největší solární park v Česku o výkonu 55 megawattů.

Ralsko je jedním ze symbolů tehdejšího solárního boomu. Na historickém plánu visícím v jedné z provozních budov elektrárny je stále uvedeno jméno společnosti Amun. Re. I když dodnes nebyl nikdo odsouzen, ČEZ měl údajně za projekt elektrárny zaplatit firmě podezřívané z napojení na vlivné lobbisty o miliardu více, než byla skutečná cena. Ve vypjaté atmosféře zaměřené proti solárním zdrojům proto ČEZ elektrárnu opevnil proti útokům vandalů. K žádnému takovému nakonec nedošlo, bezpečnostní systém se podle Němce ukázal být předimenzovaným a kvalitní kamery zachytávají hlavně rozdováděné obyvatele lesa, vedle divočáků i zajíce, srny či jezevce.

ČEZ má přitom po deseti letech stagnace s fotovoltaikou opět velké plány. Do roku 2030 chce postavit obnovitelné zdroje o instalovaném výkonu šest gigawattů, většinu z toho ve fotovoltaice. Dnes je přitom celkový výkon všech tuzemských solárů sotva třetinový. Nebude sám, stát očekává, že díky až 350 miliardám z Modernizačního fondu by se mohl instalovaný výkon zvýšit až na čtrnáct gigawattů. K dispozici jsou však i další finanční zdroje. „Celkově bude mít česká ekonomika až půl bilionu korun na investice do energetiky,“ říká ředitel odboru energetiky a ochrany klimatu ministerstva životního prostředí Pavel Zámyslický.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit