Kam nechodí stát, musí byznys. Soukromé firmy pomáhají během pandemie

Státní správa během pandemie opakovaně fatálně selhala. Byrokratický moloch tahaly z problémů soukromé firmy. Pomohly s výrobou zdravotnického materiálu i s trasováním.

Kam nechodí stát, musí byznys. Soukromé firmy pomáhají během pandemie
Nově vyvinuté české plicní ventilátory CoroVent se kvůli chybějícím razítkům smějí používat jenom v případě nejvyšší nouze. | Archiv

Je středa, půl sedmé večer, ale na hygienických stanicích mají pořád napilno. „Zrovna teď obvolává kontakty pozitivně testovaných asi 15 stovek lidí,“ říká vládní zmocněnec pro digitalizaci Vladimír Dzurilla. Trasovací část chytré karantény, jejíž koordinaci má na starost, bude podle něj za chvíli končit. „Abychom večer nerušili lidi,“ dodává Dzurilla.

Samotné trasování není žádnou novinkou. Mnohem zajímavější je jiná skutečnost: pouze dvě třetiny aktivních operátorů, kteří jsou ve středu večer na drátě, pracují z hygienických stanic. Zbytek jsou posily především ze soukromých firem. 

Místo vyřizování dotazů klientů tak dělají stovky pracovníků call center bank, pojišťoven, energetických firem nebo mobilních operátorů práci hygieniků. Dostali přístup do jejich virtuální ústředny s kontakty nakažených lidí. Těch jmen, která nestíhají obvolat hygienici, se ujmou právě operátoři z byznysu. „Díky tomu jsme schopní přes 90 procent kontaktů obvolat do 24 hodin,“ tvrdí Dzurilla.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit