Juříček dál věří vodíku. Chce ho vyrábět ze slunce na jihu Evropy

Podnikatel a poslanec ze Slezska Pavel Juříček vydělal na investici do vodíku v Tennessee. Nyní plánuje se stejným plynem uspět na jihu Evropy.

Juříček dál věří vodíku. Chce ho vyrábět ze slunce na jihu Evropy
Pavel Juříček | Alexandr Satinský / MAFRA / Profimedia

Šlo o jednu z povedených byznysových transakcí loňského roku. Čeští investoři ze skupiny United Hydrogen prodali továrnu na výrobu zkapalněného vodíku v USA svému americkému odběrateli Plug Power. 

Vedle 65 milionů dolarů získali ještě 4,5 milionu akcií Plug Power. Hodnota cenných papírů počátkem roku prudce vystřelila nahoru, a i když mezitím zase trochu spadla, zůstává vysoko nad cenou z poloviny loňského roku, kdy investoři americkou fabriku prodávali. 

Vedle zakladatelů United Hydrogen Ladislava Ornsta či Petra Matušky mezi ně patří i známý průmyslník, majitel Brano Group a poslanec za ANO Pavel Juříček. Ten plánuje spolu se svými partnery v investicích do perspektivního plynu dál pokračovat. Tentokrát se však nedívá za oceán, ale na jih evropského kontinentu. 

Podle jeho slov má skupina připravený projekt solární elektrárny o 26 megawattech výkonu. Vyrobená elektřina by se prostřednictvím elektrolýzy měla přeměňovat na takzvaný zelený, tedy bezemisně vyrobený vodík, po kterém se v následujících letech v Evropě očekává vysoká poptávka. „Kvůli covidu je to teď pozastavené, ale jakmile budeme moct jednat, hned se do toho zase pustíme. Výše investice je zhruba 46 milionů eur,“ doplnil pro týdeník Hrot Juříček. Konkrétní zemi ovšem nechtěl prozradit. 

Pavel Juříček není zdaleka jediný, kdo v Česku propadl vodíku. Více si o nadějích i úskalích kolem lehkého plynu můžete přečíst v tištěném vydání týdeníku Hrot, které vychází v pondělí 12. dubna 2021.