Jsou akciové trhy připraveny na obrat?

Pokud finančním trhům dominují centrální banky, představuje možnost předčasně zredukovat nákupy dluhopisů jedno z nejvýznamnějších rizik.

Jsou akciové trhy připraveny na obrat?
Česká národní banka, ilustrační foto | Shutterstock.com

Navzdory mohutnému cenovému vzestupu akcií z loňského roku investorský apetit nepolevuje. Vakcína by měla ekonomiku vysvobodit ze začarovaného kruhu lockdownů. Vlády navyšují fiskální balíčky a centrální banky pokračují v rozsáhlých nákupech aktiv. Tento mix pozitivních faktorů euforii do jisté míry ospravedlňuje. Přesto by však investoři měli zpozornět. Pokud finančním trhům dominují centrální banky, představuje možnost předčasně zredukovat nákupy dluhopisů jedno z nejvýznamnějších rizik.

Centrální bankéři ve snaze přispět k uvolněným měnovým podmínkám zdůrazňují, že dluhopisové programy poběží ještě dlouhou dobu. ECB se na prosincovém zasedání zavázala, že protipandemický program (PEPP) potrvá nejméně do března 2022. Reinvestice zesplatněných bondů by měla frankfurtská instituce ukončit až v roce 2023. Fed omezení intervencí na dluhovém trhu podmínil citelným zlepšením kondice americké ekonomiky. Oficiální prognóza americké centrální banky naznačuje, že drtivá většina guvernérů prozatím preferuje ponechat úroky na současných ultranízkých úrovních nejméně do konce roku 2023.

Kapitálu je dost

Investoři však začínají zkoumat reálnost těchto slibů. Obávají se totiž návratu inflace. Nedávná historie nás naučila, že nákupy aktiv centrálními bankami výrazné cenové tlaky nenastartovaly. Avšak platí taková poučka i dnes? Po minulé krizi trpěly komerční banky chabou kapitálovou vybaveností. Finanční domy se tak snažily posílit své rozvahy. Proto prostředky získané prodejem dluhopisů centrální bance často končily zpět u centrálních bank ve formě přebytečných rezerv. Jen malá část peněz doputovala k domácnostem nebo firmám ve formě úvěrů.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit