Vybrané články
z týdeníku The Economist

John Mearsheimer: Proč za ukrajinskou krizi v zásadě může Západ

Přední americký politolog je přesvědčen, že Rusy k útoku na Ukrajinu vyprovokovalo zbrklé rozšiřování NATO. V Rusku momentálně nenajdete citovanějšího západního experta

John Mearsheimer: Proč za ukrajinskou krizi v zásadě může Západ
ilustrační foto | Profimedia.cz

Válka na Ukrajině je nejnebezpečnějším mezinárodním konfliktem od kubánské raketové krize v roce 1962. Pochopení jejích kořenů je nezbytné k tomu, abychom dokázali zabránit zhoršení situace a naopak našli cestu, jak konflikt ukončit.

Není pochyb o tom, že válku rozpoutal Vladimir Putin, a právě on je také zodpovědný za to, jak je vedena. Ale proč to udělal, je věc jiná. Na Západě převládá názor, že Putin je iracionální, od reality odtržený agresor, který usiluje o vytvoření velkého Ruska po vzoru někdejšího Sovětského svazu. Proto také právě on nese plnou zodpovědnost za ukrajinskou krizi. Tento výklad je ale mylný. Západ – a zejména Amerika – nese hlavní zodpovědnost za krizi, která začala v únoru 2014. Nyní přešla ve válku, jež může nejen zničit Ukrajinu, ale potenciálně eskalovat do atomové války mezi Ruskem a NATO.

Problém kolem Ukrajiny ve skutečnosti začal na bukurešťském summitu NATO v dubnu 2008, kdy administrativa George W. Bushe přiměla ostatní členy Aliance, aby oznámili, že Ukrajina a Gruzie „se stanou členy“. Ruští lídři ihned reagovali pobouřeně, označili toto rozhodnutí za existenční hrozbu pro Rusko a zapřísahali se, že rozšíření zabrání. Podle respektovaného ruského novináře dostal Putin „záchvat vzteku“ a hrozil, že „jestli Ukrajina vstoupí do NATO, vstoupí tam bez Krymu a východních regionů. Jednoduše se rozpadne“. Amerika ­ovšem moskevskou červenou čáru ignorovala a usilovala o to, aby se Ukrajina stala obranným valem Západu na ruské hranici. Tato strategie obsahovala dva prvky: přiblížení Ukrajiny k Evropské unii a přeměnu země v proamerickou demokracii.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit