Jménem spolkové republiky vám děkuji!

Dvě tradiční rakouské firmy působící i v Česku čelí podezření, že čínské respirátory vydávaly za rakouské. Skandál zasahuje i kancléře Kurze

Jménem spolkové republiky vám děkuji!
Výrobce luxusních kalhotek a podprsenek Palmers je jedním z podílníků ve firmě Hygiene Austria, která stojí v centru skandálu s falšovanými respirátory. | Shutterstock.com

Pětašedesátiletý Johann Z. z Dolního Rakouska byl rád, že s měsíčním zpožděním obdržel předminulý týden vládou slibovaný balíček respirátorů zdarma. Po rozbalení byl však mírně rozčarován původem ochranných prostředků. „Made in China? To mě trochu mrzí, protože by to mohlo být i Made in Austria,“ postěžoval si deníku Wiener Zeitung.

Otázka je, zda by v tom byl nějaký rozdíl. Že rakouská vláda při lukrativní zakázce dodávek pro seniory upřednostnila respirátory z Číny před domácími, zástupci tamního průmyslu ostře kritizovali. Ozvala se, i když poněkud opatrněji než ostatní, i společnost Hygiene Austria.

Jak se nyní ukazuje, pro zdrženlivost měla firma dobrý důvod. Hygiene Austria stojí v centru skandálu s falšovanými respirátory, který sahá až do nejbližšího okolí rakouského kancléře Sebastiana Kurze. Rakouští vyšetřovatelé minulý týden prohledali výrobní a administrativní prostory firmy s podezřením, že ve skutečnosti nakupuje respirátory z Číny, přebaluje je a prodává dráž jako rakouské výrobky.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit