Jiří Pospíšil: Covidový kutil Babiš a čínský očkovací zázrak

Vyjednávací pozice země naší velikosti by byla na světovém vakcínovém kolbišti určitě slabší, než když s firmami jedná Unie jako celek.

Jiří Pospíšil: Covidový kutil Babiš a čínský očkovací zázrak
Premiér ČR Andrej Babiš | Michal Čížek týdeník HROT

Evropou teď hýbají dodávky očkovacích látek. V mnoha zemích se před pár týdny vytvořila atmosféra, že covid je poražen, protože přijde rychlé očkování všech, kteří o to projeví zájem, a vir postupně zmizí. Bohužel tento optimismus ale během ledna začal vyprchávat.

Ukázalo se, že očkování bude během na delší trať, protože vakcín zatím není dostatek. Evropská unie se musí v tuto chvíli vyrovnávat s krácením dodávek vakcín a proces očkování v členských státech se zpomaluje.

Babišovy kousky

To je jistě důvodem ke znepokojení, protože na rychlosti očkování do značné míry závisí rychlost, s jakou se může podařit vybřednout z koronavirové krize. Český covidový kutil, v jehož roli často vystupuje Andrej Babiš, neváhá občas kopnout do Unie a tvrdit, že bychom na tom byli s vakcínami lépe, kdybychom o nich jednali samostatně. Bohužel stejně jako mnoho jiných ani tento jeho názor nemohu sdílet. Vyjednávací pozice země naší velikosti by byla na světovém vakcínovém kolbišti určitě slabší, než když s velkými firmami jedná Unie jako celek. Zaplatili bychom víc a dodávky by přišly ještě později.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit