Jestřábova zpátečka

Jestřábova zpátečka
Petr Fiala | Profimedia.cz

Ruská agrese na Ukrajině dostala na konci února vládu Petra Fialy do extrémně komplikované situace. Sotva dva měsíce od získání důvěry musela začít řešit kromě státu zruinovaného furiantským hospodařením Andreje Babiše také válku, s ní související uprchlickou vlnu a další stadium energetické krize.

Přes všechny chyby z toho nový premiér vyšel vcelku se ctí a byly i momenty – třeba když vyrazil do obléhaného Kyjeva –, kdy se i o cynika pokoušelo dojetí z hrdosti. Fiala od začátku ruské invaze patřil mezi evropské tahouny v pomoci Ukrajině. Česko společně s Polskem začalo posílat zbraně a vyzývalo k co nejtvrdším sankcím.

O to větší překvapení přišlo minulou středu, krátce poté, co Evropská komise zveřejnila další balíček opatření proti ruské ekonomice. Hlavním bodem bylo embargo na ropu od konce letošního roku. Zdálo se, že kromě dvou rebelů – Slovenska a Maďarska –, kteří kvůli příliš velké závislosti na surovině z Východu předem žádali o výjimku, jsou všichni pro. Pak se ale ozval český premiér: s embargem souhlasíme, ale výjimku vlastně nakonec potřebujeme taky. Komise nakonec vyhověla – dodávky do Česka mají skončit do léta 2024.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit