Ještě třetí dávka, pak každoroční repete. Očkovat se bude dál ve velkém

Podle šéfky medicínského odboru BioNTechu bude potřeba ještě třetí dávka vakcíny proti covidu-19. Lidé by měli počítat i s každoročním přeočkováním.

Ještě třetí dávka, pak každoroční repete. Očkovat se bude dál ve velkém
ilustrační foto | Profimedia.cz

Dvě dávky vakcíny proti covidu-19 nestačí, protože imunita postupem času oslabuje. S největší pravděpodobností bude potřeba ještě třetí dávka, která zajistí prodloužení ochrany před virem, řekla webu CNBC Özlem Türeciová, spoluzakladatelka a ředitelka medicínského odboru firmy BioNTech, která připravila vakcínu společně s farmaceutickou společností Pfizer.

Türeciová navíc očekává, že lidé budou muset očkování proti koronaviru podstoupit každoročně, podobně jako u sezonní chřipky. Vědci totiž předpokládají, že vakcínami vyvolaná imunita proti viru se časem sníží.

„Slábnutí imunitní reakce můžeme pozorovat u lidí, kteří už byli infikováni virem SARS-CoV-2. Totéž se proto dá očekávat i v případě vakcín,“ uvedla Türeciová s tím, že jde o součást přirozené imunitní reakce na virus.

Türeciová tak potvrdila slova výkonného ředitele Pfizeru Alberta Bourly, který před týdnem uvedl, že lidé budou od ukončeného očkování po dvou dávkách potřebovat do dvanácti měsíců ještě jednu dávku. Také on mluvil o možnosti každoročního opakování vakcinace.

Na začátku dubna Pfizer oznámil, že jeho vakcína je až z 95 procent účinná proti vážnému průběhu onemocnění až šest měsíců po aplikaci druhé dávky. Také vakcína od Moderny vykazuje podobnou účinnost po půl roce od ukončení očkování. Podle zdravotních expertů zatím není jasné, jak vysokou míru ochrany budou vakcíny poskytovat po uplynutí této doby, shodují se ale na tom, že imunita bude postupně slábnout.

Na možnost potřeby další dávky a přeočkování už se začínají chystat i světové vlády. Poradce amerického prezidenta Joea Bidena oznámil, že Bílý dům toto téma intenzivně řeší a má v plánu zajistit si dodatečné dávky nad rámec již objednaných vakcín.

Na variantách vylepšení vakcín, které by měly být účinnější i proti mutacím koronaviru, pracují Pfizer, Moderna i AstraZeneca. Například Moderna by chtěla mít tuto vylepšenou verzi k dispozici už na podzim. V průběhu března spustila program KidCOVE, v jehož rámci testuje očkování i na dětech.